Wyniki ankiety/sondy- zmiana kierunku jazdy w ruchu okrężnym

Jak zachować się na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym – rondem

Już ok. 3 tygodni na startowej stronie mojego bloga wyświetla się sonda/ankieta z pytaniem i możliwym wyborem prawidłowej odpowiedzi z trzech możliwych.

Wybrałem takie pytanie ponieważ w Słupsku od wielu lat trwa dyskusja z odmiennymi argumentami – co do sposobu zachowania się kierujących w obszarze skrzyżowań z ruchem okrężnym.

Zamierzam w najbliższym czasie publikować kilka odcinków dotyczacych tego problemu , także korespondencję polemiczną w kontekście ostatnio wydanych wyroków sadowych w tym zakresie.

Z wyniku tej pierwszej sondy wynika że zdecydowana większość anonimowych ankietowanych wybrała prawidłową odpowiedź zgodną z tezami którą ja przy okazji tej polemiki prezentuje.

W ankiecie udział wzięły 53 osoby – jak na początek funkcjonowania blogu to dobry wynik i świadczy o tym większości z nas zależy na bezpieczeństwie na drodze.

Powyżej wskażnik odpowiedzi poprawnych tj 74,5 % – 38 osób ankietowanych odpowiedziało że jedynie opuszczenie ronda jest manewrem zmiany kierunku jazdy.

19 , 6 % (10 osób) ankietowanych odpowiedziało że wjazd na tarczę ronda jest zmianą kierunku jazdy, co jest oczywiście odpowiedzią nieprawidłową

Na ostanie pytanie tylko 3 (ponad 5 %) osoby odpowiedziały że zmiana pasa ruchu w obrębie tarczy skrzyżowania jest zmianą kierunku jazdy co oczywiście nie jest prawdą.

Jeżeli wynik tej sondy jest dość pozytywny to łatwiej będzie przyswoić przez uczestników ruchu drogowego innych zasad zachowania się w otoczeniu skrzyżowań z ruchem okrężnym jak też na samych tarczach tego skrzyżowania.

Dziękuję za uczestnictwo w ankiecie. Nagrody nie będzie bo to anonimowa ankieta, ale z pewnością najlepszą nagrodą będzie poczucie nas wszystkich że na skrzyżowaniach z ruchem okrężnych będziemy mogli się czuć coraz bezpieczniej

Za kilka dni opublikuje następne pytanie z zakresu prawa o ruchu drogowym i sposobie zachowania się w tym ruchu. Zapraszam – po zakończeniu każdej ankiety zawsze będę publikował wyniki i będę poszerzał komentarz prawny i praktyczny do tematu objętego ankietą.

Zbigniew Wiczkowski