
Czy czujesz się na tym przejściu bezpieczny –

Zagadka dla uczestników ruchu – bo pewnie zarządca ruchem o tym wie.
Treść kolorem czerwonym dopisana w dniu 2.07.19
Brak znaku pionowego D-6 na widocznym wlocie ulicy Słowackiego na Lutosławskiego mimo widocznego znaku poziomego p-10 (przejście dla pieszych).Od kilku lat informuję zarządcę ruchu (władze miasta słupska) że oznakowanie to jest niepełne i niezgodne z prawem bowiem przejście dla pieszych na wlocie ulicy Słowackiego na Lutosławskiego nie posiada po prawej stronie jezdni znaku pionowego D-6

natomiast jest tam na jezdni wyznaczone miejsce przejścia dla pieszych znakowaniem poziomym P-10.

Wedlu prawa drogowego oznakowanie znakiem D-6 “Przejście dla pieszych” stosuje się w celu oznaczenia miejsca do [przechodzenia pieszych w poprzek drogi. przeznaczonego do przechodzenia w poprzek drogi. Oznakowanie poziome ma na celu ZWIEKSZENIA bezpieczeństwa uczestników ruchu i innych osób znajdujących się na drodze oraz usprawnianie ruchu pojazdów i ułatwienia korzystania z ruchu. Znaki poziome mogą występować samodzielnie lub występować w powiązaniu ze znakami pionowymi. Właśnie opisywany przykład stanowi konieczność takiego powiązania znaku D-6 ze znakiem P-10
O ile na drogach powiatowych i gminnych zaleca się stosowanie oznakowania poziomego jak dla dróg krajowych i wojewódzkich to jednak zakres oznakowania może być ograniczony przez organ zarządzający ruchem do miejsc niebezpiecznych a takim miejscem wskazanym w prawie o ruchu drogowym jest m.inn. skrzyżowanie , oraz przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów . Inaczej mówiąc w sytuacji przeze mnie wskazanej i wielokrotnie powtarzanej na wlocie na to skrzyżowanie obowiązkowo powinien być usytuowany znak pionowy D-6 wraz ze znakiem poziomym P-10 .
Niniejszy wpis pt “czy czujesz się na tym przejściu bezpieczny” tym razem przekazuję także pocztą elektroniczna (jak zwykle do władz miasta)i do słupskiej policji drogowej celem ewentualnego wykorzystania. Szczegóły zawarte są we wpisie na moim blogu.
Na tym zdjęciu widoczne jest skrzyżowanie drogi podporządkowanej z drogę z pierwszeństwem przejazdu. Czy piesi przechodząc przez ta jezdnię w miejscu oznakowania poziomego tzw. zebry czuja się bezpiecznie?
Kilka lat wcześniej w tej sprawie i w sprawie brakującego oznakowania w Słupsku, oznakowania niepełnego lub nieprawidłowego skierowałem pismo do ówczesnego Dyrektora ZIM w Słupsku. W części spraw zareagowano także w tej dotyczącej sytuacji na tym zdjęciu.
Wtedy oznakowanie uzupełniono. Dziś ponawiam sprawę bo “ktoś ukradł “znaki (ważne znaki) zarówno na wlocie jak i na wylocie tej drogi. A może pożyczono i ustawiono w innym może ważniejszym miejscu?
W mojej ocenie w tym miejscu oznakowanie istotne głownie z punktu widzenia nasłabszych uczestników ruchu jest po prostu niezgodne z prawem i będę twierdził tak nawet wtedy gdy po raz kolejny ktoś powie że czepiam się.
Jak mi się wydaje, obowiązkiem zarządcy ruchem jest okresowy przegląd oznakowania poziomego i pionowego . Z ostatnich przykładów które podałem także na moim blogu nie wynika aby ten obowiązek był realizowany.

