Przedwiosenny wyjazd drogą krajową DK 21 nad Bałtyk do Ustki.

U progu wiosny i “wiosennego przesilenia”

Kilka dni wcześniej umieściłem na moim blogu tekst dotyczący tzw “WIOSENNEGO PRZESILENIA” i choć takie przesilenie dotyczy wielu ludzi i w różnych sytuacjach codziennego życia – to napisałem go w kontekście WIOSENNEGO PRZESILENIA które dopada wielu uczestników ruchu drogowego. Namawiam do odszukania tego tekstu na stronach mojego bloga.

“Rodzinny wypad” nad morze do Ustki w niedzielę miał tylko zweryfikować tezy zawarte w moim wcześniejszym artykule – czy mnie i innych uczestników ruchu drogowego także dopadła ta dokuczliwa przypadłość.

Z prognozy pogody wynikało że do godziny 14.00 nie powinno padać. O 11.00 wyjazd nad morze . W czasie rozpoczęcia jazdy z Siemianic nawet wyjrzało słońce – co sugerowało że na trasie do Ustki będzie tłoczno – tym bardziej że przecież to niedziela wolna od handlu.

Ruch ulicy Portowej w obrębie skrzyżowania z sygnalizację świetlną niewielki jak na kierunek nad morze. (zdjęcie poniżej) Sygnalizacja świetlna ponownie włączna mimo że już od dłuższego czasu nie funkcjonowała (jak zamknięto drogę do strefy przez tory kolejowe). To jednak rozwiązanie jak najbardziej trafne bo chroni najsłabszych uczestników ruchu drogowego podczas przejść przez jezdnię właśnie z drogi wlotowej od strefy także na przystanki autobusowe, oraz do dość mocno zabudowanych obszarów mieszkaniowych. Tam obowiązuje ograniczenie prędkości a kierujący często przekraczają dozwoloną prędkość i to znacznie a pieszy po prostu bali się przechodzić nawet na oznakowanych przejściu dla pieszych. Sygnalizacja wzbudzana przez pieszych z pewnnością daje im więcej odwagi i przejście na zielonym sygnale jest bardziej bezpiecznie choć nie całkowicie bezpieczne ( o tym pamiętajcie). Tak też jeżdżą kierujący którzy przejeżdżają sygnał zielony korzystając z sytuacji że nie wodzą pieszych na przejściu ani zmierzających do przejścia.

Niestety kawałek dalej drogowcy i kierowcy mają kłopot. Drogowcy, bo bezpieczeństwo na moście nad Słupią w miejscowości Włynkówko jest zagrożone stanem technicznym tego obiektu o czym informuje duża tablica (poniżej na zdjęciu) a kierujący bo stan techniczny wymusił czasową organizację ruchu przez ten most i mocne ograniczenie prędkości (od 70 poprzez 50 do 30 km/h na samym moście ) a ponadto zwężenie pasów ruch w obu kierunkach ( to wszystko na drodze krajowej DK 21 tuż przed sezonem turystycznym i tuż przy wjeżdzie/wyjeździe z aglomeracji słupskiej.

Poniżej na zdjęciu niebezpieczny zjazd na most we Włynkówku z ograniczeniami (najpierw 70 km/h, potem 50 km/h, a przed samym mostem 30 km/h wraz ze zwężeniem pasów ruchu i pierwszeństwo dla pojazdów jadących ze Słupska do Ustki)

Poniżej za zakrętem we Włynkówku most na rzece i oczekiwanie na modernizację (według oglądanych przez mnie projektów) już powinien się rozpoczać)

Moja rada dla kierujących. to etapowe zmniejszanie dopuszczalnej prędkości aż do mostu – nie jest na wyrost. Zarzadca drogi nie uczynił tego na wszelki wypadek. Zwracajcie uwagę na linie żółte stanowiące o tymczasowej organizacji ruchu, bp to oznacza zwężenie pasów ruchu. Zmniejszenie prędkości – konieczne bo dalej także niebezpieczny węzeł z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu z wlotem od Strzelinka . Z mojej dzisiejszej obserwacji nie wynika jakoby wszyscy kierujący przestrzegali ustalonych w tym miejscu zasad. Wierzę że organy kontroli ruchu drogowego od czasu do czasu przypomną kierującym o tych zasadach.


Wjazd do Bydlina. Do niedawna występował tu problem jak wyżej opisany we Włynkówku. Teraz most na wiadukcie posiada wystarczającą przepustowość a przede wszystkim konstrukcyjnie pewnie uwzględnia parametry do planowanych kolejnych modernizacji bo przecież t droga krajowa jako rekompenasatą z tarczę antyrakietową z obietnicą dużego zainwestowania.

Wjazd do Bydlina(poniżej na zdjęciu) oraz przejazd przez Bydlino bardzo spokojny. Wszyscy kierujący jadą jak po sznurku utrzymując nakazaną prędkość.

Dodatkowy atutem na rzecz bezpieczeństwa jest widoczny na poniższym zdjęciu zbudowany od podstaw nowy most na rzece Słupii za którym ruch jest rozdzielany na skrzyżowaniu w kierunku Ustki i Kierunku Rowów. (jak na znaku drogowym)

Poniżej niestety jeden bardzo drastyczny przypadek naruszenia prawa o ruchu drogowym w pobliżu skrzyżowania z wlotem z Charnowa. (na poniższych dwóch zdjęciach to naruszenie widać bardzo wyrażnie.

Na pierwszym z nich kierujący osobowym samochodem ma bardzo dobrą widoczność znaków pionowych po prawej stronie drogi a ponadto oznakowanie poziome w postaci linii podwójnej (ciągłej dla kierującego wyprzedzającego a przerywanej z kierunku przeciwnego) i niestety mimo znaków które informują a najbardziej niebezpiecznych miejscach (także w obrębie skrzyżowania decyduje się przy dużej prędkości (na pewno przekraczając prędkosć dozwoloną i naruszając zasadę szczególnej ostroznosci) na manewr wyprzedzania zagrażając bezpieczeństwu ruchu.

Na poniższym zdjęciu widać pojazd nadjeżdżający z przeciwka który wyłonił się kierujący pojazdem wyprzedzającym powrócił na prawy pas ruchu .Na nagraniu filmowym doskonale ten niebezpieczny incydent jest widoczny

Tablica informacyjna o zbliżaniu się do Ustki. Ruch niewielki płynu i tak aż do celu przy promenadzie brzegowej Bałtyku. ( zdjęcie poniżej)

Poniżej przejazd w pobliżu Kapitanatu Usteckiego Portu i siedziby Strazy Granicznej. W głębi na kanale portowym widoczna ruchoma kładka pzreprawy na tzw plażę zachodnią. Pechowo nie było nam dane przejść tą kładką bowiem jak poinformowano na Facebocku – właśnie popsuł się układ sterowania ruchomą kładką i unieruchmił most nad kanałem który w dalszym ciągu oprócz praktycznych korzyści – cały czas stanowi atrakcję dla licznie odwiedzających Ustkę.

Przyjazd w pobliże promenady Usteckiej t oczywiście problem z parkowaniem pojazdu i to bez względu a to czy jest sezon letni czy tez weekendy licznie odwiedzane przez mieszkańców regionu słupskiego a szczególnie aglomeracji słupskiej. Widoczny na zdjęciu parking przy promenadzie jak zwykle zapełniony a na miejsce trzeba było poczekać.

TO ELEMENT ZDROWIA – ABY ZREGENEROWAĆ SIĘ PO ZIMIE I NIE PODDAĆ SIĘ “WIOSENNEMU PRZESILENIU”. NAMAWIAM KAŻDEGO.

Idziemy na promenadę, plażę i nadmorski brzeg. (dwa zdjęcia poniżej)

A to już wyjazd z Ustki ponieważ deszcz coraz bardziej dawał o sobie znać. Jak widać poniżej deszcz nie powstrzymał licznie przyjeżdżających do Ustki.

Niestety wyjazd z Ustki i zgodnie z prognozą deszcz padał aż do Słupska, później też (zdjęcie powyżej)


Wbrew obawom ruch na drodze krajowej do Ustki zdecydowanie mniejszy niż w szczytach komunukacyjncyh w roboczych dniach. nawet spokojny i z niewielką ilością zachowań ekstermalnych i niebezpiecznych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Przypadków wyprzedzania na tzw trzeciego z wyjątkiem jednego na powyższym zdjęciu – nie było . Brawo kierowcy. Bywały dni szleńczych jazd i wtedy głośno myślałem – gdzie się szpieszysz – przież tak na brzegu morza się trasa – ile możesz nadrobić czasu?

Droga krajowa 21 Słupsk – Ustka realizuje podobną funkcje jak “Zakopianka” choć Ustka z naciskiem na sezon letni a “Zakopianka” na sezon zimowy.(Turystyka, wypoczynek) różnią się oczywiście długością. Na obu trasach zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego są takie same bo i tu i tam zagrożone jest istotnie zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego – i od lat słyszymy o priorytetach co do modernizacji dojazdów do tych ośrodków aby znaczną część czasu na wypoczynek wykorzystywać faktycznie wypoczywając a nie stojąc zestresowani w zatorach drogowych. Zakopianka w ostatnim okresie pod względem modernizacji – ruszyła Trasa do Ustki pod względem modernizacji ruszyła z mostem w Bydlinie – bo inaczej doszło by do tragedii, a ponadto przekształcono ją z drogi Wojewódzkiej na drogę Krajową 21 jako rekompensatę za tarczę antyrakietową. Wiem, i znam projekty jej modernizacji tyle że zapisany tam termin jakoś zostaje wciąż odraczany a kolejne elementy infrastruktury tej – już krajowej drogo 21 się sypią tak jak wspomniany w niniejszym wpisie most na rzece Słupi w miejscowości Włynkówko. wiem . Zachęcam póki co do ostrożnej jazdy na tej trasie i stosowanie się do nakazów i zakazów bo jak dotychczas stosowane są dość często zmiany tymczasowej organizacji ruchu w miejscach wymagających takiej modernizacji choć z pewnością zmiany te nie poprawią płynności i bezpieczeństwa ruchu.

Na szczęście ten rodzinny wekendowy rekonesans drogowy na tarsie Słupsk – Ustka z powodu kiepskiej pogody nie rozwinął na dobre ruchu na tym odcinku a z pewnościa także wielu sezonowych kierowców jeszcze nie wyprowadziło swoich maszyn z zimowego letargu.

Pamietajmy – każdy następny wekend może być bardziej niebezpieczny i nie tylko na tej drodze.

Możliwość komentowania Przedwiosenny wyjazd drogą krajową DK 21 nad Bałtyk do Ustki. została wyłączona