Zdarzenie drogowe -skrzyż. Owocowa – Kaszubska – Drzymały w Słupsku

Brak bajpasa objazdowego do Siemianic ponownie dokuczył kierującym

Wyjazd z ulicy Spacerowej na ulicę Słupską w Siemianicach w kierunku Słupska znowu niemożliwy. Zablokowana droga 213 zarówno w kierunku Lubuczewa jak tez w kierunku Słupska zapełniona stojącymi w bezruchu pojazdami. Jeszcze nie wiem co się stało. Przypadkowa osoba informuje o wypadku na skrzyżowaniu Owocowa- Drzymały – Kaszubska. Pewne jest że setki ludzi pracę dziś podejmie później.

Jestem miejscu zdarzenia (godz.8.30).

Mimo groźnie wyglądającego zdarzenia do miejsca zdarzenia dojechałem dość szybko i zanim napiszę o samym zdarzeniu, to muszę stwierdzić że ruchem kierowały dwie młodziutkie policjantki, gwizdków nie żałowały i sprawnymi gestami kierowały ruchem czyniąc wszystko aby technicy policyjni mogli robić swoje a kierujący by mogli mimo zatoru dość sprawnie poruszać się w obu kierunkach. Zaobserwowałem bardzo dobrą współpracę policjantek kierujących ruchem a technikami operacyjnymi którzy dokumentowali to zdarzenie. Każdy z nich wiedział co ma robić – takie odniosłem wrażenie. Choć miejsce lokalizacji kolizyjnych pojazdów było wyjątkowo niefortunne to Panie Policjantki uwzględniły okoliczności że w kierunku do Siemianic brak jest alternatywnego objazdu (mam nadzieję że już niedługo po deklaracjach szefowych obu samorządów)oraz że kierujący byli podenerwowani bo chcieli zdążyć do pracy. \

A oto przebieg zdarzenia

Na zdjęciu poniżej Skrzyżowanie widoczne z z kierunku Słupska w kierunku Siemianic (DW 213) przez które przejeżdzał samochód dostawczy marki Fiat. W tym samym czasie jadąca z ulicy Owocowej kierująca Skodą Fabia zamierzała wjechać na to skrzyżowanie i prawdopodobnie żle oceniła sytuację w ruchu na drodze z pierwszeństwem przejazdu w wyniku czego doszło do zdarzenia. Według niepotwierdzonych informacji uczestnicy wypadku doznali obrażeń i zostali zaopatrzeni przez służby ratownicze.

Pojazdy zostały dość poważnie uszkodzone jak widać na zdjęciach niżej

Choć z wstępnej oceny może sprawa zaistnienia zdarzenia drogowego co do sprawcy tego zdarzenia wydawać się mogła oczywista to jednak nigdy pochopnie nie można oceniać sprawy tak długo jak specjaliści na podstawie dokumentów i dowodów nie wypowiedzą się co sprawcy zdarzenia i przyczyn zdarzenia.

Opiniowałem już w tym rejonie zdarzenia drogowe i mogę jednoznacznie stwierdzić że jest to skrzyżowanie niezwykle trudne dla kierujących pojazdami zamierzających wjechać na ulicę Kaszubską DW 213 zarówno z ulicy Owocowej jak też z ulicy Drzymały . Geometria tych wlotów (ukośnie do ulicy Kaszubskiej i przesunięte wloty na DW 213 asymetryczne) a ponadto bliskość bardzo niebezpiecznego przejścia dla pieszych (na którym niedawno doszło do śmiertelnego potracenia pieszej) – powoduję że kierujący decydujący się na wjazd na to skrzyżowanie mają duże trudnośći.

Nie mam wątpliwości, że głównym powodem zaistnienia tego zdarzenia (oczywiście obok nieostrożności któregoś z uczestników zdarzenia) jest gesty szpaler dorodnych zdjęć niema przy samej krawędzi jezdni zasłaniających jadące od Słupska pojazdy zarówno wjeżdżających z Owocowej jak też z Drzymały, przy czym dla wloty z Drzymały bardzo istotne jest dość istotne wzniesienie tego wlotu w połączeniu z uicą Kaszubską. Wielu kierujących nie potrafi operować mechanizmami pojazdu w taki sposób aby płynnie ruszyć na wzniesieniu.

To właśnie na tym zdjęciu powyżej drzewa stojące niemal na połączniu pobocza z krawędzią jezdni były są i będą przyczyną następnych zdarzeń jezli nie zostaną po prostu wycięte. W innym wpisie mojego blogu wcześniej napisałem o pojedynczych drzewach nieco dalej od tego miejsca (przy wlocie na osiedle Duńskiej).

Kolejne wjazdy do nowo wybudowanych obiektów (NETTO, Stacja paliw) tylko ten stan pogorszyły).

Możliwość komentowania Zdarzenie drogowe -skrzyż. Owocowa – Kaszubska – Drzymały w Słupsku została wyłączona