“Zepsute autokary PKS”- Groza w artykule Głosu Pomorza z dnia 18.05.2019

PKS – Słupsk. Niebezpieczny dla pasażerów ale także dla innych uczestników ruchu.

Można by powiedzieć – brawo dla mamy za czujność i poinformowanie policji o potrzebie kontroli sprawności autokaru który miał wieźć jej dziecko na wycieczkę,

Można by powiedzieć – brawo dla policjantów za skrupulatną kontrolę która wyeliminowała z obsługi tej wycieczki trzy kolejne autobusy, które z pewnościa przed chwila kontroli obsługiwały inne linie komunikacyjne. Jednak tu z brawami należało by poczekać do kompleksowej kontroli policji całego taboru autobusowego, jako że taka sytuacja nie jest z pewnością nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. PKS jako duży przewoźnik publiczny winien być objęty okresowym planem kontroli policji bezpośrednio na trasach i przed wyjazdem autokarów na trasę. To była powszechna praktyka w czasach gdy byłem pracownikiem PKS.

Na takie brawa nie zasługuje z pewnością Zarząd firmy PKS a przede wszystkim właściciel tej firmy (samorząd powiatu Słupskiego)./ Gdy samolot obojętnie jakiej linii lotniczej ulega awarii – natychmiast wycofuje się całą flotę tego typu dla szczegółowego przeprowadzenia kontroli i analizy. W PKS Słupsk kolejno podstawione trzy autobusy do przewozu dzieci na wycieczkę (dzieci!!!!!) są niesprawne a Zarząd PKS ustami rzecznika prasowego powiada że komentarza nie będzie i jedynie co może uczynić to przeprosić za to co się stało. Można by w tym miejscu powtórzyć podtytuł w jednym z moich wpisów na tym blogu ” PKS-ie – Dokąd Ciebie niesie”. Dokąd? Po wynikach kontroli Policyjnej o której mowa w artykule Głosu Pomorza napisanego piórem (może czcionką komputerową) redaktora Aleksandra Radomskiego nie mam wątpliwości – że w tej firmie nawet po pomocy rządowej 5-cio punktowego planu oczekiwana poprawa nie nastąpi a wykluczeni komunikacyjnie jak byli i są – tak też pozostaną -bo to przecież nie Rząd a ludzie PKS – u tu i teraz są odpowiedzialni za stan jaki jest.

W ostatnim okresie na stronach mojego bloga umieściłem 3 obszerne wpisy o trudnej sytuacji PKS. (sytuacji ekonomicznej, sytuacji technicznej, sytuacji eksploatacyjnej oraz sytuacji kadrowej).

Z racji tematyki mojego bloga oczywiście nacisk w tych wpisach położyłem na sprawy niskiego poziomu technicznego taboru w kontekście zagrożonego bezpieczeństwa ruchu pasażerów korzystających z tej komunikacji a także zagrożonego bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego z powodu takiego a nie innego stanu technicznego taboru. Podnosiłem tez kwestie wykluczenia komunikacyjnego tysięcy mieszkańców wsi i osiedli pobawionych komunikacji którzy szukając możliowości dotarcia do celu (praca, szkoła, zakupy, sprawy urzędowe ) wykorzystują różne środki transportu, niekoniecznie w sposób bezpieczny. Sprawy ekonomiczne i publikowany ujemny wynik finansowy PKS Słupsk choć nie bezpośrednio to jednak pośrednio ma duży wpływ na wszystkie wymienione wyżej elementy jako że nie pozwala na odtworzenie taboru, utrzymanie technicznej sprawności taboru i całej infrastruktury towarzyszącej.

Przypomnę na końcu niniejszego wpisu tytuły ze zdjęciami tytułowymi tych wpisów które w każdej chwili czytelnik na moim blogu przeczytać może wpisując hasło PKS w przeglądarce internetowej .

Pierwszy wpis:

Drugi wpis

Trzeci wpis

Na ewentualne uwagi i dyskusje oczekuję poprzez pocztę mailową:

wiczkowski1@poczta.onet.pl

Możliwość komentowania “Zepsute autokary PKS”- Groza w artykule Głosu Pomorza z dnia 18.05.2019 została wyłączona