Droga Redzikowo – Jezierzyce – za 10 mln zł ale bez perspektywy terminowej i finansowej – a co z obietnicami Pani WÓJT z ul. Rybacka, Spacerowa, Pogodna?

Pani Wójt Gminy Słupsk – Barbara Dykier za pośrednictwem Radia Gdańsk informuje mieszkańców swojej gminy, że gotowy jest projekt drogowego ringu Jezierzyce – Redzikowo który w niewiadomej perspektywie czasowej i finansowej ma stanowić obwodnicę dla Siemianic przez Jezierzyce do Redzikowa a dalej do krajowej szóstki w obu kierunkach.

Cytuję część wypowiedzi Pani Wójt za Radiem Gdańsk:

Inwestycja pozwoli odciążyć ruch na najbardziej zakorkowanych ulicach Słupska – Kaszubskiej i Kościuszki -Złożyliśmy już dwa wnioski o dofinasowanie tego projektu. Dzięki tej drodze mieszkańcy gminy Główczyce a także gminy Smołdzino będą mogli łatwiej dostać się do drogi krajowej nr 6… słupski projekt już istnieje , potrzebne są tylko pieniądze. Mogą one być pozyskane ze środków na projekty transgraniczne

Zadanie na terenie gminy (ring 5 kilometrowy za 10 mln zł) Pani Wójt ma więc załatwić za pozyskane przez gminę środki – dwa bardzo istotne problemy na terenie miasta Słupska tj, odciążyć ruch na najbardziej zakorkowanych ulicach Słupska tj Kościuszki i Kaszubskiej. Przy okazji problemy Gminy Smołdzino i Główczyce . Może łatwiej, szybciej i z większą siłą przebicia byłoby zrealizować wspólny projekt (także ze Słupskiem) ze środków Współpracy Transgranicznej. Nie wierzę w przbicie w tym zakresie samej gminy Wójt. jak dotat sukcesow drogowych nie widać

W budżecie gminy na rok 2019 przeczytałem między innymi inwestycje drogowo – komunikacyjno – transportowe w obszarze o którym wypowiadała się Pani Wójt.

Nie trzeba być analitykiem by dostrzec po w/w elementach wydatków inwestycyjnych na 2019 roku dlaczego w radio Gdańsk Pani Wójt “rzuciła” hasło RING Jezierzyce – Redzikowo bez perspektywy żródła finasowania i terminu realizacji.

Terminy i finasowanie zadań z obietnic na zebraniach wyborczych i sprawozdawczych praktycznie nie istnieją na najbliższy czas , choćby ulica Pogodna w Siemianicach majaca w sposób istotny poprawić “wydostanie się” mieszkańców tej części Siemianic na dw 213. Projekt ten nie pojawił się w ogóle w budżecie 2019 ani w perspektywie lat następnych.

Wyżej obiecana przez Pania Wójt w trybie super pilnym ulica Pogodna, a na razie jest ściernisko

Ulica Spacerowa w Siemianicach tak mocno wydyskutowana na spotkaniach z Panią Wójt głownie w zakresie modernizacji odcinka Rzemieślnicza – do wlotu z droga Słupską DW 213 ponieważ już teraz problemem jest wjazd na drogę wojewódzką z osiedla po tej stronie drogi

Poniżej na trzech zdjęciach odcinek drogi Spacerowej Siemianicach od Rzemieślniczej do DW 213 – z wlotem którym coraz trudniej jest wjechać na drogę 213

Ulica Rybacka w Siemianicach – z pewnością według obietnic władz miasta i władz gminy miała być partycypacyjnie realizowana w 2018 roku. Mamy połowę 2019 roku za nami a jak jest – w dalszej części niniejszego wpisu. Zadanie w budżecie o wartości 1 mln zł ogółem, do wykonania w 2019 roku 1 mln zł a więc całość – to dlaczego inwestycje zaplanowano w odpowiedniej rubryce budżetu na 2019 – 2020 roku.

Jest jeszcze jedno bardzo ważne zadanie wsparcia opracowania PFU ringu od drogi nr 6 do drogi wojewódzkiej 213 w Siemianicach – za cale 50 000 zł przy czym w budżecie miasta Słupska jakoś nie widzę takiego zadania jak kontynuacja kolejnego etapu ringu. Ale to nic – tak duże pieniądze da się przy pomocy Rady Gminy wykorzystać na inny ważny cel w zakresie poprawy BRD

Może ten inwestycyjny boom tkwi w innej tabelce budżetu lecz tę tabelę trzeba najpierw rozszyfrować bo jakoś tajemniczo dla przeciętnego mieszkańca jest opisana , To oczywiście wsparcie zewnętrzne z Unii Europejskiej i środków krajowych. Najpierw w wystąpieniu do Pania Wójt podpytam o szczegóły a potem podzielę się – mam nadziej dobrymi informacjami – z mieszkańcami Gminy.

Pamiętamy jednak deklaracje budowy inwestycji w gminie Słupsk które miały być rekompensat za budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Jak na razie widziałem koncepcję drogi rowerowej do Ustki ale pewnie podobnie jak w słowach Pani Wójt tam koncepcja też istnieje tak jak dwa projekty obwodnicy Jezierzyce – Redzikowo

To doskonała wiadomość, ale obecna już wcześniej w propozycjach i deklaracjach Pani Wójt na kolejnych zebraniach, także tych ostatnich wyborczych do samorządu gminnego tak zresztą jak deklaracja budowy wielkiego centrum sportowo – rekreacyjno – oświatowego w rejonie wojskowego osiedla przy granicy ze Słupskiem. O ile bez centrum jakoś da się żyć – o tyle alternatywne natychmiastowe inwestycje drogowo komunikacyjne czekać nie mogą. Tego świadoma jest Pani Wójt i czuje pewnie oddech zniecierpliwionych brakiem postępu w tych sprawach w kontekście ogromnego rozwoju komunikacji, motoryzacji. Stad od czasu do czasu przypominanie pomysłów które według mnie i tak muszą być zrealizowane lecz nie wiadomo w której kolejnej kadencji.

Pytania o terminy realizacji, żródła i kierunki finasowania pozostawały bez odpowiedzi lub z szablonową odpowiedzią “będziemy starali się uzysakać srodki zewnętrzne”

Powtarzanie takich ładnie wyglądających obietnic zdarza się często gdy tych naprawdę pilnych i wcześniej terminowo deklarowanych nie można zrealizować. W rozmowie ze Słupskim Radiem Gdańsk Pani Wójt rysuje przępiękne perspektywy obwodnicy która rozwiąże pilny problem komunikacyjny także mieszkańców gmin po trasie tj Główczyce, Smołdzino, Damnica. Ja powiedział bym także – ze rozwiąże problem dla tysięcy gości w sezonie turystycznych tych właśnie gmin i miasta Słupska. Rozumiem także że taka propozycja ma być alternatywą do jeszcze dalszej perspektywy czasowej i finansowej drogi ekspresowej czy też też kolejnych etapów słupskiego ringu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-132.png

To oczywiście kadry zdjęciowe ulicy Rybackiej która według obietnicy Pani Wójt i Pani Prezydent za 1 mln zł ma być zrealizowana we współpracy z miastem w 2019 roku

Ponawiam jednak do Pani Wójt pytanie (wierzę że także w imieniu wielu mieszkańców ) – kiedy zostanie zrealizowany program wynikający z pisemnego porozumienia pomiędzy Prezydentem Miasta Słupska a Wójtem Gminy Słupsk dotyczący wykonania w 2018 r projektu rozwiązania problemu alternatywnego objazdu dla odcinka Słupsk ul. Sportowa – do Siemianic ul Rybacka (około 960 metrów) – oraz projekt rozwiązania tego problemu. Dziś mamy połowę roku 2019 a realizacji porozumienia w tym zakresie nie widać. (treść tego porozumienia jest opublikowana w jednym wpisie na moim blogu). Obawiam się że informacja o ringu Redzikowo – Jezierzyce ma przykryć zarzucona deklarację wykonania tego awaryjnego bajpasa.

To początek tego 960 m odcinka który ma być zrealizowany według porozumienia we współpracy miasta z gmina Słupsk

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-125-1024x502.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-126-1024x448.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-133-1024x501.png

Nie ma także realizacji kolejnych obietnic Pani Wójt dotyczących poprawy obsługi komunikacyjnej wewnętrznych i gminnych dróg Siemianic, Jezierzyc, Swochowa, Niewierowa z drogą Wojewódzką dw 213.

Prywatna ulica Pogodna w Siemianicach, według Pani Wójt zarezerwowana na drogę gminna która będzie łączyła ulicę Rzemieślnicza z droga wojewódzka 213
ciag dalszy ulicy Pogodnej
wlot ulicy Pogodnej na dw 213

W tym kontekście deklaracje wykonania drogi Pogodnej i połączenie jej z ulicą Rzemieślniczą i Słupską (213), przebudowa ulicy Spacerowej w Siemianicach w głównie w kontekście poprawy organizacji ruchu na wlotach tych dróg na drogę wojewódzką 213.

to węzeł drogowy (prawie jak gordyjski) deklarowany do rozwiązania w pilnym trybie bowiem z ładnych funkcjonalnych osiedli Siemianic coraz trudniej wyjechać na drogę wojewódzka 213 która daje szansę wyrwania się na świat w różnych sprawach.

Powyższe deklaracje także z terminem realizacji zawarte zostały już wcześniej w korespondencji wysyłanej przez Panią Wójt. Te deklaracje są niewątpliwie do zrealizowania w szybkim terminie (była deklarowana perspektywa 2018 i 2019 roku) i bez konieczności posiadania dużych środków. Pani Wójt Gminy Słupsk uznała że droga Jezierzyce – Redzikowo (jako odcinek lokalnej obwodnicy za 10 mln zł będzie służył także mieszkańcom gmin znajdujących się po trasie kłopotliwych układów komunikacyjnych (Główczyce – Smołdzino- Damnica).

Też uważam że tak właśnie jest i włączył bym do tych gmin miasto Słupsk. Jeżeli tak – to operatywność Pani Wójt Gminy Słupsk jako lidera tego projektu mogłaby przynieść szybsze rezultaty finansowe i terminowe gdyby przekonała te gminy że tak właśnie jest i w oparciu o taką podstawę doprowadziła do zrealizowania porozumienia międzygminnego na tę obwodnicę za 10 mln zł lub w trybie wyjątkowo pilnym porozumienie o wykonaniu objazdu jak np. wspomnianą ulica Rybacką. Wtedy bez stresu i konieczności deklarowania społeczeństwu kolejnych naprawczych inwestycji – można by było poszukiwać środków finansowych z realnych żródeł na te większe zadania jak obwodnica, ring, ekspresowa itp.

Możliwość komentowania Droga Redzikowo – Jezierzyce – za 10 mln zł ale bez perspektywy terminowej i finansowej – a co z obietnicami Pani WÓJT z ul. Rybacka, Spacerowa, Pogodna? została wyłączona