Ul. Zachodnia w Słupsku (do cmentarza) według słuchaczki słupskiej Redakcji Radia Koszalin – dojazd rowerem do cmentarza z powodu zwisających na chodniku gałęzi – mocno utrudniony.

Gorący temat – komentarz

A ja mówię – rowerzystka przesadza i jednocześnie jadac rowerem po tym chodniku narusza prawo, Ta zieleń niska i średnia przy tej drodze na cmentarz wygląda soczyście i okazale. Niech sobie tam rośnie – moim zdaniem

W czasie jazdy pojazdem na trasie Słupsk – Bruskowo przed skrzyżowaniem z ul Zachodnia usłyszałem w prowadzonej przez Red. Andrzeja Watemborskiego głos słuchaczki która skarżyła się że nie może jechać rowerem ulicą Zachodnią bo na chodniku zwisające nisko gałęzie drzew uniemożliwiają jazdę po chodniku. Z czystej ciekawości wjechałem w ulicę Zachodnią i istotnie stwierdziłem że część chodnika po lewej stronie drogi jest dość mocno przysłonięta dość spore drzewa stojące przy chodniku ale też ,mocno zwężona przez inną niską zieleń. Widoczne na zdjęciach w niniejszym wpisie.

Jednak narzekanie rowerzystki chyba było mocno przesadzone, ponieważ zieleń ta rosnąca w świetle chodnika tylko w niektórych miejscach może być uciążliwa dla jadących rowerem. Dla pieszych , a przecież jest to chodnik przeznaczony wyłącznie dla pieszych a nie droga rowerowa. Tam po prostu żaden rowerzysta nie powinien z tego chodnika korzystać. Jest co prawda w prawie o ruchu drogowym wyjątki ale w sytuacji tego chodnika nie spełnione są kryteria tych wyjątków. P0nadto chodnik ten jest bardzo nierówny i z dziurami na swojej nawierzchni dlatego korzystanie z tego chodnika do jazdy rowerem jest bardzo nie wygodne a ponadto niezgodne z prawem.

Na kilku zdjęciach widoczny chodnik. Nie wiem czy bardziej dokuczliwe mogą być zwisające gałęzie czy też tak zniszczony chodnik po którym i tak nie wolno rowerem jeździć

Z tym chodnikiem łączy się szeroka, co najmniej 6 metrowa gładka, asfaltowa jezdnia a natężenie ruchu na tej drodze (ponieważ prowadzi do miejsca gdzie do rzadko odbywają się pochowki a ilość odwiedzających groby znajomych niewielka) – bardzo małe.

Trochę edukacji się przyda bo nie wszyscy posiadaj a parwo jazdy lub kart rowerów albo otrzymali de dokumenty bardzo dawno.

Art. 33 .1 Prawa o ruchu drogowym Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. W razie braki drogi dla rowerów lub dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza a jeżeli nie jest to możliwe – z jezdni. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo. gdy: szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą ni z 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów

Namawiam suchaczkę do innej formy dojechania do cmentarza (jezdnią a nie chodnikiem) będzie bezpieczniej a i od ewentualnego mandatu za jazdę chodnikiem rowerzystka się uchroni.

Pewnie uchroni siebie tak ze od skarg które mogą wpłynoe do Redaktora Watemborskiego z radia Słupsk lub do Policji na rowerzystkę która jedzie chodnikiem i przeszkadza pieszym idących swój a drogą. Drzewom i zieleni nieco wchodzącej na chodnik należy dać spokój bo właśnie w tym miejscu potrzeba jej jak najwięcej. Piesi (nawet ci najwyżsi) naprawdę nie muszą się z powodu zwisających gałązek drzew nikomu kłaniać. Wystarczy wykonać krok lub pół kroku w bok żeby żyć w zgodzie i w symbiozie z tą zielenią.

Możliwość komentowania Ul. Zachodnia w Słupsku (do cmentarza) według słuchaczki słupskiej Redakcji Radia Koszalin – dojazd rowerem do cmentarza z powodu zwisających na chodniku gałęzi – mocno utrudniony. została wyłączona