Od samego rana przykre zdarzenia drogowe

Rowerzysta znów potracony na przejeżdzie dla rowerzystów przez jezdnie

Cztery godziny wcześniej umieściłem na FB posta jak niżej. Było wtedy pochmurno, deszczowo, ślisko na drodze i wietrznie. Aura “sprzyjająca” niechcianym zdarzeniom drogowym

Przy takie pogodzie jak dzis pewnie wielu wczasowiczów tych z krótkoterminowym odpoczynkiem przy dzisiejszym załamaniu pogody podejmie decyzje o powrocie do domu.
Zagrożenia w ruchu są duże. proponuję pamiętać o zasadach bezpiercznego powrotu i większej pokory na drodze.
Pamietajcie.
Lepiej przyjechac 30 minut póżniej niż 30 lat za wcześnie.

Przed chwilą na skrzyżowaniu Szczecińskiej i Sobieskiego niestety zobaczyłem zdarzenie drogowe choć szczegółów nie znam bo nie chciałem utrudniać policji znajdującej się już na miejscu zdarzenia.

Niewątpliwie w zdarzeniu tym uczestniczył rowerzysta i pojazd osobowy bo to widać na zdjęciach. Niewątpliwie było to na przejeździe dla rowerzystów dobrze ioznakowanym znakami pionowymi i poziomymi a nawet miejsce przejazdu rowerzysty oznaczone kolorem czerwonym.

Stojące pachołki na początku przejazdu dla rowerzystów w obszarze przejazdu mogą potwierdzać miejsce zdarzenia, co być może oznaczać także potrącenie rowerzysty na przejazd przy zielonym sygnale, czego mógł nie zauważyć kierujący pojazdem skręcając pasem zjazdu z ulicy Szczećińskiej w ulicę Sobieskiego. To tylko moja prawdopodobna ocena z tego co widziałem w rzeczywistości po tym zdarzeniu tam na miejscu. Stan faktyczny ustali policja niemniej na kanwie tego przykładu chciałbym już z wieloletniego doświadczenia w opiniowaniu zdarzeń drogowych zauważyć że takich zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów kiedy ci posiadając sygnał zielony wjeżdżają bardzo szybko ze ścieżek rowerowych niejednokrotnie ukrytych w gąszczu roślin mających przebieg poza bezpośrednią przyległością do jezdni korzystając bezwzględnie i bez zwrócenia większej uwagi na to co dzieje się na jezdni w ruchu pojazd ow samochodowych wjeżdżają na przejazd dla rowerzystów a tam kierujący pojazdem samochodowym skręcający w prawo nie są w stanie zauważyć tak szybko wjeżdżającego rowerzysty na przejazd lub nie są w stanie obserwować obszaru z którego nadjeżdża rowerzysta i dochodzi do potrącenia rowerzysty. I z tego że rowerzysta miał pierwszeństwo , skoro to głownie on przeważnie doznaje obrażeń.

Jeszcze nie tak dawno istniał przepis że w takiej sytuacji rowerzysta nie miał bezwzględnego pierwszeństwa i o zgrozo przepis ten zmieniono na taki jak obecnie obowiązuje tylko dlatego że takie były zalecenia Unii Europejskiej. Wiem że od lat wiele środowisk także parlamentarzyści postulują aby ten przepis zmienić właśnie dlatego żeby rowerzyści jako słabsi uczestnicy ruchu nie byli narażeni na takie niebezpieczeństwo.

Do rowerzystów możemy tylko póki co apelować. Nie egzekwujcie tak bezwzględnie swojego w tym zakresie prawa. To może szkodzić przede wszystkim samym rowerzystom co widać na załączonych zdjęciach

Zanim wjedziecie z drogi rowerowej na przejazd dla rowerzystów na jezdnie – obejrzycie si e czy nic wam nie zagraża.

Możliwość komentowania Od samego rana przykre zdarzenia drogowe została wyłączona