1 sierpnia 2019 roku. Jeszcze tylu ofiar śmiertelnych i rannych jak dziś na drodze nie widziałem. To jednak tylko i na szczęście obraz rekonstrukcji wydarzeń przy ulicy Partyzantów w Słupsku i jako inscenizacja z Powstania Warszawskiego z przed 75 laty i jako hołd ok. 300 rekonstruktorów i mieszkańców regionu Słupskiego dla BOHATERÓW WARSZAWY.

Powie ktoś – że miejsce mojego bloga nie pasuje do tła historycznego wspominanych wydarzeń. Na ewentualne pytanie w tym zakresie odpowiedż mam tylko jedną. Tam w Warszawie i tu w Słupsku główne wydarzenia odbywały się właśnie na drogach choć inne było przeznaczenie tych dróg. Walczono o każdy dom, o każdą ulice aby właśnie dziś i w przyszłości ulice i drogi służyły wyłącznie do pokojowego transportu i komunikacji.

Zobacz obraz źródłowy

Chwała Bohaterom Warszawy w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Byłem, widziałem a nawet w pewnym momencie łzy samoistnie zmoczyły mi policzki bo serce mi ścisnęło. Dopiero dziś przypatrując się rekonstrukcji (na szczęście tylko rekonstrukcji) zdarzeń z Warszawskiego Powstania na ulicy Partyzantów w Słupsku, w Parku Powstania Warszawskiego, przy pomniku Powstania Warszawskiego – i widząc te tłumy zgromadzonego tam społeczeństwa miasta Słupska i pewnie także z obszarów daleko poza miastem Słupsk oraz widząc ponad 300 rekonstruktorów którzy z wielkim zaangażowaniem (nie widać było w na ich twarzach żadnego przymusu udziału w tym wojennym przedstawieniu ( znakomitym jak na nasze lokalne warunki) – właśnie dziś zrozumiałem dlaczego w okresie walki o naszą wolność w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych a nawet póżniej – dlaczego właśnie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w Słupsku gromadziły się w mniej lub w bardziej otwarty sposób ludzie w najbardziej patriotycznych okolicznościach i dlaczego właśnie ówczesne siły porządkowe każdorazowo czyniły wszystko aby do takich patriotycznych zgromadzeń w tym miejscu nie dopuszczać.

Wiem co piszę bo sam kilkakrotnie brutalnie byłem podczas takich zgromadzeń patriotycznych rozpędzany z pod tego pomnika.

Analizując już na spokojnie to zdarzenie po rekonstrukcji już wiem na pewno jak tłumy obecnych tak ludzi – jaką wielka przysługę i jaką wielka dawkę prawdziwego patriotyzmu przekazali organizatorzy (liczni) tej cząstki wojennych warszawskich zdarzeń tu na skrawku ziemi Słupskiej Ta ogromna ilość młodych ludzi z jeszcze mniejszymi na rękach, na ramionach, w wózkach spacerowych – w kontekście bardzo przejętych starszych, tak ze tych “wojennych” ludzi – traktuję wyłącznie w kategorii wspanialej PATRIOTYCZNEJ wymiany POKOLEŃ. Nie mam wątpliwości że PATROTYZM człowieka jest genetycznym uwarunkowaniem choć każdy z nas może wyra zać ten patriotyzm w odmienny sposób.

Poniżej kilka obrazów z tej historycznej lekcji i ku pamięci następnych pokoleń przeslania do ludzkich wyobraźni aby nikomu w przyszłości nie przyszły do głowy pomysły na unicestwienie ludzi i narodów z jakichkolwiek powodów.

Dziękuję organizatorom i wszystkim grupom rekonstrukcyjnym za tę także dla mnie osobistą spóżnioną lekcję historii i to wcale nie dlatego ze się żle uczyłem, nie słuchałem nauczyciela lub z powodu wagarowania.Byli i są do dziś tacy którym wcale nie zależy aby dalsze i głębsze watki tej wojennej pożogi trafiały do świadomości młodych pokoleń w takim wymiarze w jakim faktycznie występowały

Z jedna jeszcze refleksja (może niewłaściwie zrozumiana) chciałbym si e z czytelnikami bloga podzielić. Po zakończeniu inscenizacji – pewnie główny koordynator tej inscenizacji zgromadził przy sobie wszystkie osoby i grupy rekonstrukcyjne dziękując im za udział i zaangażowanie w tej historycznej inscenizacji . Szkoda tylko ze nikt z władz samorządowych czy też wojewódzkich (a byli obecni i widoczni wśród zgromadzonych) nie uznała podziękować rekonstruktorom za bardzo sprawne jak na te warunki przeprowadzenie tej inscenizacji. Być może takie były życzenia organizatorów.

Do zobaczenia za rok w dniu 1 sierpnia 2020 roku

Możliwość komentowania 1 sierpnia 2019 roku. Jeszcze tylu ofiar śmiertelnych i rannych jak dziś na drodze nie widziałem. To jednak tylko i na szczęście obraz rekonstrukcji wydarzeń przy ulicy Partyzantów w Słupsku i jako inscenizacja z Powstania Warszawskiego z przed 75 laty i jako hołd ok. 300 rekonstruktorów i mieszkańców regionu Słupskiego dla BOHATERÓW WARSZAWY. została wyłączona