Granitowa kostka brukowa jako wypełniacz dróg winna jak najszybciej zniknąć z rond i innych miejsc o intensywnym i ciężkim ruchu drogowym w Słupsku.

Cel był szlachetny – układanie kostki tam gdzie pod naporem dużego natężenia ruchu i ciężaru pojazdów asfalt nawet na solidnej podbudowie nie wytrzymuje. W realizacji – albo metoda nie taka albo technika wykonania fatalna. Ze zdjęcia powyżej można wnioskować że położona kostka granitowa położona fachowo i w miejscach odpowiednich spełnia swoją funkcje przez bardzo wiele lat bez względu na to jaki ruch i jakie tonaże pojazdów musi przenosić. Nawet w Słupsku i regionie możemy korzystać z wielu dróg podobnych do tej jak na zdjęciu wyżej i każdy chciałby korzystać z tych dróg przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Niestety w Słupsku wszyscy wiemy – decydenci też – że po takiej nawierzchni jeździć się nie da ale przede wszystkim taka nawierzchnia w postaci wyskakujących spod kół pojazdów sporych rozmiarów kostek granitowych i to wyskakujących w nieprzewidywalnych miejscach wprost na chodniki i przejścia dla pieszych.

Na rondzie które widzimy na zdjęciu już wcześniej zlikwidowano nawierzchnię z tej kostki zamieniając ja warstwą asfaltu. Dlaczego nie wymieniono tych pozostałych niewielkich skrawków które dziś zagrażają bezpieczeństwu ruchu i uszkadzają pojazdy uczestników ruchu?Widoczne na trawniku kostki brakujące w nawierzchni zalegały najpierw na chodniku w otoczeniu przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowej i na samym przejściu na pieszych. To siła odrzutu spod kół pojazdu wyrzuciła je w te miejsca a piesi i rowerzyści przenieśli je na trawnik. To nie wystąpiło ani wczoraj ani przedwczoraj ale wiele dni wcześniej co udokumentowałem na video.

Przeraża mnie taka indolencja i lekceważenie problemu przez władze miasta. Taki granitowa kostka w każdej chwili i nie tylko w tym miejscu miasta Słupska i nie tylko na rondach i może uczynić duża krzywdę uczestnikom ruchu drogowego szczególnie pieszym i rowerzystom. Dalsze ignorowanie tego problemu to igranie ze zdrowiem i życiem uczestników ruchu.

W Słupsku niewielkie płaszczyzny na pasach drogowych ułożone w ostatnich latach na bazie takiej samej kostki granitowej “rozłażą się” i rozsypują się pod kołami pojazdów w krótkim czasie po ich ułożeniu. Co najgorsze wyrzucane z lużnych powierzchni na chodniki i przejścia dla pieszych szczególnie na rondach – zagrażają innym uczestnikom ruchu i uszkadzają pojazdy – powodując także koszty odszkodowań dla firmy zarządzającej w imieniu miasta drogami miejskimi. Uprzedzając próbę przekonywania że firma kosztów nie ponosi – lecz firma ubezpieczeniowa – znam umowę i wiem że koszty takie ponosi oprócz ubezpieczyciela także firma zarządzająca drogami czyli miasto. Firma ubezpieczeniowa bardzo często stawia opór w stosunku do wnioskow o odszkodowanie składanych przez uczestników ruchu których dotknęłą szkoda w pojeżdzie z przyczyn po stronie zarządzającego drogami.

Takie kostki lepiej wyjąć z niebezpiecznych miejsc i zgromadzić na pryzmie jak ta poniżej. Tam będą bezpieczniejsze. Do czasu jak pojawi się pomysł na lepsze ich wykorzystanie

Możliwość komentowania Granitowa kostka brukowa jako wypełniacz dróg winna jak najszybciej zniknąć z rond i innych miejsc o intensywnym i ciężkim ruchu drogowym w Słupsku. została wyłączona