Rowerzyści! – za takie postępowanie na drogach – żółta kartka

Słupski ring rankiem 3 września 2019 godzina 9.00

Rowerem wprost pod nadjeżdżający pojazd? Głupota – niewiedza – ignorancja – czy brak świadomości zagrożeń?

Wiele wpisów na moim blogu dotyczy ochrony na drogach s najsłabszych uczestników ruchu drogowego. Widoczny na poniższych zdjęciach rowerzysta do takiej grupy najmniej chronionych w ruchu drogowym należy. Czy jednak ten rowerzysta i inni podobnie postępujący – takim postepowaniem nie pogarszają swojej i tak słabej pozycji na drodze? Czy Tacy rowerzyści nie pogłębiają i tak nabrzmiałego konfliktu na styku kierujący samochodów – rowerzyści?

Rowerzysta jadący z dużą prędkością jak na ten pojazd w kierunku ronda Piłsudskiego. Gdzie mu się tak śpieszy? Na bagażniku roweru świeża pietruszka a może inne produkty pewnie z działki w pospiechu – aby dostarczyć do domu i gotować wspaniałą zupkę warzywną. Ale czy na pewno dojedzie na czas i czy aby na pewno w ogóle dowiezie te warzywka do domu jeżeli cała jego droga pod względem przestrzegania przepisów drogowych tak będzie wyglądała? . Po prawej stronie poza jezdnią wygodna i niezależna droga rowerowa całkowicie wolna od innych rowerów, obok niezależny chodnik i piękna pogoda. Droga rowerowa doskonale i zgodnie z przepisami oznakowana. To istotnie dbałość samorządu o pieszego przynajmniej w tym miejscu. Dlaczego więc rowerzysta pogarsza swoja sytuację?

Powyżej – rowerzysta z impetem wjeżdża na rondo na którym jak widać nawet o tej porze spory ruch. Tak jakby zapraszał się pod koła samochodów a przecież kierujący mogą niedostrzec rowerzysty w tym akurat miejscu bowiem wiedzą że dla nich jest odrębna infrastruktura obok poza jezdnią.

Nieznajomość prawa? – możliwe ale przecież oczy ma każdy rowerzysta. Poruszanie się jezdnia w sytuacji gdy istnieje obok jezdni infrastruktura niezależna dla rowerzystów jest zakazane prawem? Roweryzsta jak widać na zdjęciu chce udowodnić że jest w zgodzie z prawem bo lewą ręką sygnalizuje skręt w lewo. tez pewnie brak znajomości przepisów bo bardzo tym gestem wprowadza innych kierujących w błąd i to w miejscu najbardziej kolizyjnym w takiej organizacji . Opuszczanie skrzyżowania z ruchem okrężnym jest wedle prawa zmianą kierunku jazdy i ten manewr sygnalizuje się prawym kierunkowskazem (prawą ręką)

Na zdjęciu powyżej – rowerzysta faktycznie wjeżdża na ścieżkę rowerową dokładnie na środku dwupasmowej jezdni. Bardziej niebezpieczny manewr rowerzyście nie mógł się przydarzyć

Wyżej – Rowerzysta odnalazł drogę rowerową – szkoda że tak późno

Na tym samym ringu prawie o tej samej porze – prawie tak samo nierozważny rowerzysta.

Widoczny na zdjęciu poniżej po lewej stronie rowerzysta beztrosko porusza się ścieżką row..…. No nie! Przecież to jest chodnik dla pieszych. Po prawej stronie drogi poza jezdni a dobrze oznakowana droga rowerowa- Dla kogo? Czyzby rowerzysta z tej lewej strony w ten sposób oszczędza drogę rowerową. A co na to piesi którzy przecież nie spodziewają się rowerzystów po na chodniku na którym piesi posiadają absolutna wyłączność? Niestety takie przypadki na terenia miasta sa prawie norma. jednak bywa tam rożnie z uinfrastruktura mało pzrytstosowana dla ruchu rowerowego – ale tu na ringu? NIEDOPUSZCZALNE.

A to kwiatek do kożucha

Przynajmniej mogę pokazac na tym samym ringu – prawie w tym samym czasie rowerzystę – ktory korzytsa z roweru jak należy . Zgodnie z prawem po oznakowanej drodze owerowej, na niezaleznym dla rowerów pasie pozostającej poza jednią, nie przeszkadzając żadnemu innemu uczestnikowi ruchu. Korzytsający z przywileju jaki posiadać winni słabsi i mało chronieni uczestnicy ruchu. Brawo rowerzysto. Innych namawiam wyłącznie do takiego postępowania.

Możliwość komentowania Rowerzyści! – za takie postępowanie na drogach – żółta kartka została wyłączona