“Głos Pomorza” w sobotnio – niedzielnym wydaniu z dnia 28-29.09.2019 roku donosi: “Ograniczenie, fotoradar i podwójna ciągła. Wyprzedzał na pasach. Szuka go policja” Z tytułu i tekstu “tchnie piratem” jak nic. A jak jest naprawdę z tym piratem?

Na moim blogu zamieściłem dotychczas wiele wpisów dotyczących niezgodnej z prawem organizacji ruchu jak tez przykłady ewidentnego naruszania przepisów prawa o ruchu drogowym przez kierujących pojazdami łącznie z krótkimi filmami na których te naruszenia miały miejsca. O niektórych z nich drogą meilową lub sms-ową poinformowałem policję celem ewentualnego wykorzystania. (choćby naruszenia dot B-21 Szczecińska – Małcużyńskiego czy też skryrz. Zamkowa – Jana Pawła II) Jak dotychczas bez reakcji. Dlatego właśnie zdziwiłem się że w przypadku nie do końca jednoznacznym i dość wątpliwym – wyjaśnienia i udziału kierującego Passatem ogłoszono przez Policje i GP i bez uprzedniego postępowania – że to pirat drogowy.

– Proszę pamiętać, że dla nas każda informacja jest ważna, ma znaczenie i może być pomocna. Gwarantujemy anonimowość – zaznacza st. sierż. Sadurska. – to wypowiedź z tytułowego artykułu.

Po analizie tego nagrania – na miejscu policji i redakcji GP – byłbym ostrożny w tak radykalnej ocenie tego kierującego przez Redakcję GP jako pirata drogowego oraz przez policję która słowami Pani Rzecznik Moniki Sadurskiej stwierdziła że nie ulega wątpliwości że kierujący passatem popełnia dwa wykroczenia i w rażący sposób narusza przepisy ruchu drogowego, Chodzi o wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej i pasach i że swoim zachowaniem stworzył zagrożenie ba drodze”

zdjęcie 1

Daleko przed manewrem wyprzedzania kierujący Passatem miał informację o aktywnym radarze

Zdjęcie 2

Miał także czytelną informację o prędkości w obszarze działania fotoradaru i początku miejscowości (ale nie obszaru zabudowanego)

zdjęcie 3

To łuk w lewo na drodze gdzie istotnie widoczna jest linia jednostronnie przekraczalna P-3 której nie mógł przekroczyć kierujący VW Passatem i prawdopodobnie tego nie uczynił.

zdjęcie 4

Zdjęcie wyżej – gdzie prawdopodobnie kierujący jechał za pojazdem z kamera i po wyjściu z zakrętu zamierzał z pewnościa wyprzedzić jadącego przed nim pojazdu. Linia podwójna ciagła nie pozwalała mu na wyprzedzanie.

zdjęcie 5

Zdjecie wyżej: To właśnie miejsce (początek linii P-3) jednostronnie przekraczalnej od strony kierowcy Passat) w którym moim zdaniem kierujący Passatem rozpoczął wyprzedzanie jadącego przed nim pojazdu

zdjęcie 6

zdjęcie 7

Zdjęcie wyżej – to miejsce w którym posadowiony jest czynny fotoradar i prędkość administracyjna ustalona na poziomie do 70 km/h. Kontynuacja linii P-3 jednostronnie przekraczalna od strony kierującego .

zdjęcie 8

Zdjęcie wyżej : Widoczna linia P-3 przechodzącą w linie P-4 gdzie kierujący prawdopodobnie realizował powrót na pas prawy

Zdjęcie powyżej. Kierujący Passatem prawdopodobnie realizował w tym momencie trzecią fazę manewru wyprzedzania (powrót na pas poprzedni pas ruchu po głównej fazie wyprzedzania) Czyni to w miejscu w którym jest linia P-4 co jednak jest zgodne z & 86.1 warunków szczegółowych dla znaków drogowych cyt: “znak P-3 “linia jednostronnie przekraczalna oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżanie na nią z wyjątkiem powrotu po wyprzedzeniu na położony przy linii przerwanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzeniem.”

zdjęcie 9

Zdjęcie powyżej: Jednoznacznie widać że na tym zdjęciu i zdęciu drugim poniżej kierujący Passatem realizuje trzecią fazę wyprzedzania tzn powrotu na pas ruchu na którym jechał przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania.

zdjęcie 10

Wracając do tytułu z Głosu Pomorza – co do fotoradaru to oczywiście aktywny fotoradar zapisał obraz i prędkość tego pojazd i w tej sprawie trudno mi się wypowiedzieć.

Jednak co do dwóch pozostałych wykroczeń potwierdzonych przez Pani Rzecznik Policji – to moim zdaniem kierujący Passatem mam piważne wątpliwości . Nie ma niestety potwierdzenia na filmiku że kierujący Passatem wyprzedza na podwójnej linii ciągłej. Kierujacy na podwójnej ciągłej P-4 realizował powrót na pas prawy i czynił to na początku ciągłej czyli jak widać na zdjęciu na końcu linii P-3. Powrót Passata na pas poprzedni z przekroczeniem linii P-4 (podwójna ciagła) jest zgodne z prawem.

Nie może być także mowy o wyprzedzaniu na pasach ( jak rozumiem na oznakowanym przejściu dla pieszych). Nie ma zakazu wyprzedzania pojazdem na przejściu dla pieszych (na pasach – jak stwierdza Pani Rzecznik). Kierujacemu pojazdem zabronione jest zgodnie z art. 26 ust 3 pkt 1 wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim , z wyjątkiem przejścia na którym ruch jest kierowany. Zdjęcia nr 8 – 10 nie potwierdzają jakoby kierujący Passatem wyprzedzał w takich warunkach inny pojazd ani na przejściu ani bezpośrednio przed tym przejsciem . Kończył realizacje manewru powrotu na pas prawy po manewrze wyprzedzania. Potwierdzaja to także ostatnie zdjęcia na których widać duża odległość od pojazdu który został wyprzedzony wcześniej (z kamera)

Groźnie w tytule artykułu Głosu Pomorza brzmi “Szuka go policja” . Moim zdaniem to kierujacy powinien poszukać pierwszej jednostki policji i spokojnie wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Sam jestem ciekawy rozstrzygnięcia. Bo to nie chodzi o modne piractwo z kamer samochodowych ale potępianie faktycznych sprawców najbardziej niebezpiecznych zachowań kierujacych – nie tych którym zdarzyć się może potknięcie ale tych którzy nie maja szacunku dla prawa i dla współuczestników ruchu.

Możliwość komentowania “Głos Pomorza” w sobotnio – niedzielnym wydaniu z dnia 28-29.09.2019 roku donosi: “Ograniczenie, fotoradar i podwójna ciągła. Wyprzedzał na pasach. Szuka go policja” Z tytułu i tekstu “tchnie piratem” jak nic. A jak jest naprawdę z tym piratem? została wyłączona