411 ofiar śmiertelnych w 2018 roku – przez najechanie na drzewo.

Wielu kierujących poniosło śmierć po najechaniu na drzewo – przez upór ekologów i strach zarządców dróg przed wycinka drzew w pasach drogowych . Moim zdaniem drzewa nie powinny być zlokalizowane w pasach drogowych – wszystkich!

  • Światowy dzien pamięci ofiar wypadków drogowych (czytaj także wpis na moim blogu z dnia 17.11.2019 r) to okazja do deklaracji odpowiedzialnych za BRD instytucji i organizacji róznego rodzaju że trzeba coś zrobić, zmienić przepisy, podwyższyć kary. To jednak szybko mija i ……….. zostaje po staremu a ludzie giną na drogach i tragedie ludzkie z tego powodu sa niewyobrażalne.

Upór ekologów i paniczny strach zarządców dróg przed wycinka śmiercionośnych drzew na poboczach dróg. Zarzadcy dróg chcą sami administrować drzewami w pasach drogowych i tak powinno być.

W tym wpisie postaram sie zwrócić uwagę na jedną tylko (z wielu) przyczyn tragicznych (śmiertelnych) zdarzeń drogowych na przykładzie policyjnych statystyk roku 2018

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-42.png

Poniżej dane ze statystyk policyjnych za 2018 r. (strona internetowa KGP)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-80-1024x471.png

WYPADKI ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM
W 2018 roku wydarzyło się 2 638 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Wynika z tego, że w prawie co dwunastym wypadku zginął co najmniej jeden człowiek. W porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym zanotowano 2 623 wypadki ze skutkiem śmiertelnym, liczba zwiększyła się o 15 (+0,6%). W wypadkach zginęły 2 862 osoby,

Najczęściej występującym rodzajem wypadku śmiertelnego było zderzenie się pojazdów w ruchu

– wypadków takich było 1 134, co stanowiło 43,0% ogółu wypadków śmiertelnych. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 1 269 osób (44,3% wszystkich zabitych). Wśród zderzeń najwięcej tragicznych wypadków to zderzenia boczne – 511 wypadków i 552 osoby zabite, oraz zderzenia czołowe – 425 wypadków i 510 osób zabitych.
Następnym rodzajem wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym było najechanie na pieszego. Takich zdarzeń było 777 (29,5%), w ich wyniku zginęły 792 osoby (27,7%).
Duży odsetek tragicznych wypadków to najechanie na drzewo – odnotowano 361 wypadków (13,7% ogółu), zginęło w nich 411 osób (14,4% ogółu zabitych

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym, bo 1 987 (75,3% ogółu wypadków ze skutkiem śmiertelnym) spowodowali kierujący pojazdami. Najczęstsze przyczyntych wypadków to:


• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 686 wypadków,
778 zabitych;
• nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 305 wypadków, 322 zabite;
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 210 wypadków,
216 zabitych;
• nieprawidłowe wyprzedzanie – 182 wypadki, 202 zabite

wypadków,
778 zabitych;
• nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 305 wypadków, 322 zabite;
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 210 wypadków,
216 zabitych;
• nieprawidłowe wyprzedzanie – 182 wypadki, 202 zabite

Staystyki nie podają warunków w jakich doszło do najechania na drzewo. Powszechnie jednak wiadomo że dotyczy to głownie drzew rosnących na poboczach dróg lokalnych, powiatowych i wojewódzkich gdzie nawet w czasie ich modernizacji nie likwiduje się drzew rosnących niemal przy krawędziach jezdni, na wąskich drogach o szerokościach nie wystarczających do ustalonej na nich prędkości.(od 4 – 6 metrów obu kierunków jazdy). Na niektórych z nich krawędzie jezdni są bardzo obniżone w stosunku do poboczy co przy zjechaniu z takiej krawędzi może powodować utratę panowania nad pojazdem i najechanie na drzewo. Korzenie tych drzew z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo pni drzew do krawędzi jezdni – często rosną w kierunku jezdni podnosząc nawierzchnię jezdni jej nierówność zagrażającą kierującym pojazdami.

Ruch drogowy zawsze jest bardzo dynamiczny i nie zawsze okoliczności zdarzenia są wynikiem braku wymaganej prawem ostrożności lub szczególnej ostrożności kierujących. Dynamika polega na tym że przy określonej prędkosci pojazdów chwila nieuwagi, sekundowe odwrócenie uwagi – śliskoć na jezdni, itp. może spowodować zaistnienie tragiczneggo zdarzenia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-1.png
Możliwość komentowania 411 ofiar śmiertelnych w 2018 roku – przez najechanie na drzewo. została wyłączona