
Odpady po nowemu od 2020 roku – JAK WYSTARTOWALIŚMY? – Na przykładzie Gminy Słupsk

Siemianice dnia 3.01.2020
Pani
Barbara Dykier
Wójt Gminy Słupsk
Szanowna Pani Wójt.
Prowadzony przeze mnie blog www.bezpiecznienadrogach.pl w zdecydowanej pojemności wpisów dotyczy merytorycznie tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to jednak czytelnicy bloga zostali już na początku drogi tego bloga zostali poinformowani że jedną z kategorii wpisów będą sprawy bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców wspólnot samorządowych i dlatego na blogu znajduje się kategoria „GORĄCY TEMAT” . Temat odpadów według nowych zasad jako bardzo ważny dla mieszkańców wspólnot samorządowych podjąłem w kontekście samorządu gminy Słupsk już wcześniej a obok tego tematu na blogu prowadziłem z Panią wójt korespondencję której część także została umieszczona przeze mnie na moim blogu.
Nieuchronność wdrożenia ustawy o gospodarce odpadami stała się faktem od nowego 2020 roku. Jednak ta ustawa skierowała wiele szczegółowych spraw do rozwiązania przez poszczególne wspólnoty samorządowe a te w szczegółach postępują różnie – bo to logiczne z punktu widzenia różnych warunków regionalnych, – ale tak ważne problemy nie powinny być rozstrzygane bez szerszego udziału lokalnych społeczności wspólnoty samorządowej.
Moim zdaniem szerokiej dyskusji społecznej w tej sprawie nie było – a tę ważną decyzję nazwaną Przez Panią Wójt „rewolucją śmieciową” pozostawiono wyłącznie Radzie Gminy Słupsk – nie mówiąc już o trybie terminarza wprowadzania poszczególnych elementów tego systemu.
Z pewnością do Pani Wójt z tego względu będą napływały liczne uwagi, zastrzeżenia, pytania, wątpliwości, które w dużej części mogły być przedyskutowane i rozwiązane przed wejściem nowego sytemu do realizacji .
Pozwoliłem sobie na kolejną korespondencją w sprawie wątpliwości ale już po zafunkcjonowniu nowego systemu z nadzieją że przynajmniej Pani Wójt pochyli się nad zgłoszonymi uwagami i przeanalizuje możliwość ich realizacji.
W związku z wątpliwościami dot. segregowania odpadów według nowych zasad- proszę o informację i wyjaśnienie:
1.Czy przedstawione w załączniku wzory pojemników (60 l) odpowiadają warunkom do wywozu przez firmy odbierające odpady odpowiednio przystosowanymi pojazdami.
2.Niezwykle dużo dyskusji i niezadowolenia wynika z faktu i sposobu gromadzenia tzw odpadów BIO ponieważ rodzaj odpadów które mają być gromadzone w tym pojemniku bez żadnej osłonki, bez żadnego worka będzie powodował ogromne zanieczyszczenie środowiska w którym odpad ten będzie gromadzony i nie tylko dotyczyć to będzie wpływu nieprzyjemnego odoru z własnego pojemnika BIO ale także z pojemników sąsiadów.
Nie trzeba być specjalistą by wiedzieć że gromadzone odpady BIO w pojemniku w którym znajdują się zarówno odpady żywności, zielona trawa inne rośliny – nawet przy niewielkich temperaturach dodatnich (nie mówiąc o temperaturach w czasie lata i upałów) spowodują ogromnie przyspieszony proces gnilny i fermentacji co niepozostanie bez wpływu na stan powietrza w otoczeniu tych pojemników. Dostosowywanie w trybie pilnym brązowych pojemników do rodzaju gromadzonego odpadu poprzez wykonywanie otworów na płaszczyznach bocznych pojemników tylko ten proces wydostawania się nieprzyjemnych zapachów spotęguje. Podobna sytuacja dotyczyć będzie kompostowników które z założenia muszą posiadać dostęp tlenu w celach fermentacyjnych.
Niezrozumiała jest w tej sytuacji zasada przyjęta przez gminę Słupsk że do pojemnika BIO Brązowego mogą być składowane wyłącznie odpady wskazane w ulotce ale beż żadnych worków i osłon.
Tu nie ma równości w poszczególnych gminach bowiem w mieście Słupsk obowiązywać ma zasada ,możliwości gromadzenia odpadów BIO wrzucanych do pojemników brązowych w workach koloru brązowego które mieszkańcy otrzymają od samorządu .
Taką informacja pojawiła się co do miasta Słupska w Głosie Pomorza (wtorek – środa 31.12.2019 do 1.01.2020) w artykule “Śmieciowa rewolucja w słupskich domach zawita już od pierwszych dni stycznia).
Skoro ten problem rozwiązano w ten sposób w mieście Słupsk to wydaje się że taka sama zasada może obowiązywać w Gminie Słupsk co wpłynie istotnie na poprawę jakości powietrza w miejscu gromadzenia tego typu odpadów. ( takiego szczegółu z pewnością ustawa nie reguluje)
Zwracamy się do Pani Wójt o uwzględnienie takiego wniosku i takiego samego jak w Słupsku rozwiązania tego elementu gospodarki odpadami na terenie gminy Słupsk.
Mimo Pani Wójt optymizmu i wiary w rzetelność wszystkich mieszkańców w zakresie poprawności segregowania odpadów – to jednak zgodnie z moja wcześniejszą korespondencją sugeruję zwiększenie kontroli w zakresie ewentualnych odstępstw niektórych mieszkańców od ustalonych przez gminę i ustawę zasad, szczególnie w zakresie “wyrzucania” niektórych odpadów z pominięciem systemu – np do lasów, rowów, ogrodów, łąk i pól szczególnie w zakresie odpadów niewygodnych czy też trudnych do skwalifikowania. Nie wierzę – aby wszyscy mieszkańców domów jednorodzinnych gromadzili skoszoną trawę, liście, rośliny w pojemnikach BIO, które następnie przez okres miesiąca (do czasu wywozu) będą zalegały w tym pojemniku. ( Ten pojemnik z taką zawartością będzie bombą ekologiczną nawet w dosłownym tego słowa znaczeniu) . Niewielu natomiast zdecyduje się – tak jak czyniłem to w ostatnich latach poprzez wywóz własnym transportem (potwierdzenie mojego wywozu do PSZOK przy ul Bałtyckiej znajduje się w ewidencji tego punktu) – wywozić te niewygodne odpady (lub trudne do skwalifikowania) do punktu PSZOK. Moja mniejsza wiara w skuteczność poprawne segregacji niż Pani Wójt wynika raczej z obserwacji środowiska (jeszcze w dużym stopniu naturalnego) w miejscowości Siemianice gdzie znaczna ilość tego typu odpadów znajdowała swoje miejsce do ostatnich dni funkcjonowania dotychczasowego systemu w wymienionych wyżej – a niezgodnych z prawem miejscach. ( Poniżej przykład z terenu poza regionem słupskim)


Przedstawiając powyższe wątpliwości – które zapewniam Panią Wójt – nie są tylko moimi własnymi przemyśleniami. Już w dniu dzisiejszym słuchałem ogólnopolskiej rozgłośni radiowej w której prowadzono ostrą dyskusję nad problemem podniesionym przeze mnie w niniejszym piśmie. Liczymy na to Pani Wójt pochyli się nad zgłoszonymi w niniejszym piśmie problemami.
Możliwość korzystania z pojemników według poniższych wzorów


