Życie po zarazie. W Polsce, Europie i na Świecie. Już nic nie będzie takie – jak przed zarazą. Niekoniecznie lepsze. Organy Polskiego Państwa jak dotychczas radzą sobie z tym ciężarem w dobrze pojętym interesie naszego społeczeństwa. Jednak droga do normalizacji – bardzo daleka

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-83-1024x365.png
Posiedzenie plenarne Sejmu w czasie wygłaszania EKSPOSE Premiera na początku obecnej kadencji pod koniec 2019 roku
A to posiedzenie Sejmu w dniu 16 kwietnia 2020 roku (od tego dnia nakaz powszechności zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Dziś Sejm kontynuuje 10. posiedzenie, podczas którego m.in. odbędą się głosowania nad obywatelskimi projektami dotyczącymi zaostrzenia ustawy aborcyjnej oraz pozwolenia na udział dzieci w polowaniach. Posłowie, zgodnie z obowiązkiem zasłaniania twarzy, noszą maseczki, choć niektórzy ściągają je na mównicy sejmowej.

Parlament Europejski na posiedzeniu przed Epidemia Koronawirusa

Unia Europejska w sytuacji kryzysu zdrowotnego i następstw tego kryzysu tj kryzysu ekonomicznego miała i ma wyjątkową okazję by zrehabilitować się społeczeństwom członkowskim i wyprzedzać działania koordynacyjne w celu ograniczenia tych negatywmych skutków. Nic z tego. Państwa członkowskie które mocą dekretów akcesyjnych w momencie wstępowania do Unii oddały część swoich narodowych spraw w ręce Urzędników Unijnych – pozostały w momencie przewidywalnej epidemii rzeczywistymi sierotami bez opieki matki Unii która jak dotychczas uczy się pracy parlamentu europejskiego w warunkach wszędobylskiego i niewidocznego Koronawirusa w systemie zdalnym z pozycji wygodnych foteli we własnych domach lub w hotelowych zaciszach. Pewnie będą w takim trybie radzić jak sypnąć trochę pieniędzy państwom pamiętając o politycznym podporządkowaniu na zasadzie posłuszeństwa podległych państw. Absolutna bezradność Unijna jest bardzo głęboka a nawet wiecej- dalej robia to co lubią- straszą i niszcza państtwa członkowskie (głównie wciąż te same w tym Polskę) wchodząc brutalnie w ich prawa.

W glosowaniu za przystąpienie do Uni Europejskiej oddalem głos na nie przede wszystkim z jednego powodu (dośc mocno dyskutowanego w kampanii wyborczej) tzn z powodu jednego zapisu zrzekniecia się awoich narodowych praw na Rzecz eirokratów w istotnej częsci ważnych spraw i decyzji. Wyciagnalem z tej dyskusji właściwy wniisek i bylem przeciw. Dzis glówny problem Unii wobec państw czlonkowskich na tym własnie polega. Wiecej władzy dla eurokratow unijnych poorzez finansowy szantaż. Ja nie mam watpliwoscì że na bazie pandemii i po pandemii a przed ewentualnymi kolejnymi pandemiami i róznymi zarazami- licxna grupa państw będzie domagała sie skutecznego przeorganizowania Unii pod grożbaa jej opuszczenia

TEZA   OGÓLNA

Widoczny ja zdjeciu tytułowym potężny-największy i jedyny taki na świecie samolot AN – tuż po wylądowaniu na Warszawskim lotnisku im Fr. Chopina (Z CHIN -DO POLSKI) w samo południe 15 kwietnia roku pańskiego 2020 z transportem medykamentów do walki z jedynym tego rodzaju – morderczym KORONAWIRUSEM WIDOCZNYM NA TYMŻE ZDJECIU Z SAMOLOTEM obok tego kolosa przestworzy – pozostanie dla spoleczemstwa polskiego symbolem walki DAWIDA z GOLIATEM. W tym momencie niestety cały swiat przegrywa walkę z tym nierozpoznanym, niewidocznyn, mikroskopijnym “Dawidem” siejacym strach i śmierć na wszystkich kontynentach i niemal we wsystkich krajach świata.

Ten obraz poteżnego samolotu ktory w zamyśle jego konstruktorów przeznaczony także do transportu i wynoszenia statków kosmicznych na orbity okołoziemskie i ktory miał być ogromnym wzorcem swiatowego postępu i technologii w konfrontacji na tym samym zdjeciu z obrazem Koronawirusa – stał się w tym momencie dla rzekomo rozwiniętego pod każdym wzgłędem społeczenstwa (w jego oczywiście świadomosci) – dowodem na to ze w ostatecznym rozrachunku , w swoim cywilizacyjnym rozwoju jest ogniwem slabym w swietle podobnych jak ten aktualny -kataklizmow sterowanych pewnie przez samego stwórcę ( to oczywiscie z mojego punktu widzenia – wierzacego w Boga i dośc prosto myślacego człowieka ) mimo że nikt nie zna oblicza i mozliwości Stwórcy świata, może wszechswiata,może wielu galaktyk… Oczywiscie jako wierzacy – nie traktuje tek tezy w kategirii zemsty czy tez kary Wszechmocnego bo inaczej byłbym słabej wiary.

Ten wpis na moim blogu wbrew pozorom- jednak mocno jest osadzony w tym samym profilu jak nazwa bloga -będę w miare rozwoju sytuacji rozwijał, kontynuował i zadawał pytania choć wiem że wiekszosć z nich pozostanie bez odpowiedzi…

Ten   kryzys  jest  wyjątkowy –  bo ma podłoże  zdrowotne   dużej   populacji   społeczeństw całego świata    – i z tego  względu     trudne są do przewidzenia  skutki tego kryzysu  a nawet nie wiemy jeszcze jak długo   zagrożenie dla stanu zdrowotnego z tego powodu będzie trwał.  Pewnie   drogi wychodzenia z tego kryzysu będą    zupełnie inne niż te  jakie były u podstaw  wcześniejszych kryzysów gospodarczych o podłożu  ekonomiczno- finansowym lub politycznym.

Poszczególne  kraje  w zależności od   tego jak zostaną ostatecznie dotknięte tym kryzysem – będą  szukały niestandardowych   sposobów  radzenia sobie   w okresie pokryzysowym. Oczywiście korporacje polityczne i unie gospodarcze w których wiele państw jest zorganizowanych z pewnością nie będą w stanie istotnie pomagać w wychodzeniu z kryzysu.

Słupskie Osiedle Niepodległości – część słupskiego ringu

Jako ekonomista transportu   i  w dużej mierze praktyk w zarzadzaniu  firmami transportowymi   –  wiem  dobrze że    pokryzysowa organizacja transportu i komunikacji  będzie miała   istotny wpływ w zakresie podniesienia się  gospodarki , albo jeszcze większego pogrążenia  gospodarki.

Czy wielkie  przedkryzysowe korporacje o zasięgu międzynarodowym  w podstawowych  elementach gospodarki jak transport,  produkcja żywności, przemysł motoryzacyjny  i jeszcze inne    dziedziny  przetrwają   albo czy też się   umocnią  i zupełnie zdominują     krajowe    gospodarki – od tego zależy czy      mniejsze i słabsze kraje zdołają powrócić do sytuacji  z przed  kryzysu.

wyludnione miast Słupska

Taka organizacja jak Unia Europejska w tym zakresie  nie będzie miała   wiele do powiedzenia bo z założenia   nie ingeruje w podstawowe elementy   gospodarki rynkowej państw członkowskich. Z pewnością łatwiej będzie państwom które miały silne podstawy ekonomiczne i dobrą sytuację budżetową przed pandemią.

Walka ekonomiczna mniejszych z większymi jest moim zdaniem nieuchronna.

Polacy   jako kraj niestety w ramach obowiązujących  reguł prawnych   będzie w sytuacji trudnej  ale  Polacy jako  zbiorowość  będzie w stanie    przeciwstawiać się  korporacjom w zakresie eliminacji polskich firm w tym   bardzo wyspecjalizowanych  firm transportowych  z rynku chroniąc w ten sposób      tysiące miejsc pracy Polaków i żródła ich utrzymania.

Takim   widcznym elemntem  dominacji międzynarodowych korporacji i  sieci handlowych będzie  odzyskanie z wszelką cenę poziomu produkcji a następnie  produktów w sieciach  rozsianych po Europie i świecie – niestety także w drodze    znacznie obniżonych cen usług i wyrobów  zagrażając nawet tym lokalnym , krajowym firmom które kryzys z trudem  przetrwały – niejednokrotnie przy finansowym  i organizacyjnym  wsparciu  państwa.

Upadek krajowych firm  produkcyjno usługowych – to     nieuchronny łańcuch   dezorganizacji i upadku  firm transportowych  –  słusznie nazywanych   „nerwem  gospodarki”

Możliwości   ochrony  polskich firm  przed  upadkiem   .

OD 16 marca zamknieta 2020 r


Same apele tak jak w tej  chwili    o ratunek dla polskich firm  poprzez   kupowanie wyłącznie polskich produktów i usług w ramach   narodowego patriotyzmu i odwoływanie  się do   indywidualnych sumień Polaków to o wiele za mało w tym   mocno komercyjnym   – poprzez   uczestnictwo w   organizacjach    gospodarczych    europejskich i światowych  – gdzie  istotnym bardzo warunkiem nabywania usług i kupowania produktów   jest po prostu niska cena przy niekoniecznie wysokiej jakości.

Oprócz  dużej  aktywności  polskich środków przekazu – co się już dzieje  –     aby   świadomość korzyści  większości obywateli   z  nabywania tego co polskie i  rodzime   była  powszechna   a przede wszystkim społecznie uzasadniona   – tj ochrona miejsc pracy  i żródeł utrzymania  Polaków – nawet w sytuacji gdy   przejściowo (  przeważnie nieuczciwie)  – sieci i korporacje  poza polskie   kuszą   niskimi    cenami .

Wszechobecna  musi być informacja – wspierana przez  organizacje państwowe  –   jak kupować i jak rozpoznawać produjkty i usługi krajowe . Informacja  dotycząca rozpoznawania kodu państwa porducenta  –  to  o wiele za mało.

Możliwość komentowania Życie po zarazie. W Polsce, Europie i na Świecie. Już nic nie będzie takie – jak przed zarazą. Niekoniecznie lepsze. Organy Polskiego Państwa jak dotychczas radzą sobie z tym ciężarem w dobrze pojętym interesie naszego społeczeństwa. Jednak droga do normalizacji – bardzo daleka została wyłączona