Zakazy na słupskim cmentarzu (od 20.04.2020) – bardziej ostre niż Rządowe? W imię wątpliwych korzyści zdrowotnych dla ludności.

Zarządzenie Dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku (czy zwykła informacja o ciężarze gatunkowym jak Ustawa lub Rozporzadzenie)

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym informujemy o zmienionych godzinach otwarcia i zamknięcia Cmentarzy Komunalnych w naszym mieście. Cmentarze będą otwarte wyłącznie od poniedziałku do piątku między godz. 08:00 a 15:30. W soboty, niedziele i święta cmentarze pozostaną zamknięte. Taka organizacja funkcjonowania cmentarzy obowiązywać będzie DO ODWOŁANIA. Prosimy stosować się do powyższej organizacji. Zachęcamy do korzystania z elektronicznej formy, np. zapalenia świeczki zmarłemu. Na stronie www.zimslupsk.com znajduje się szary kafelek z przejściem do platformy GROBONET.

Mój tekst na Faceboku – Zbigniew Wiczkowski 9 kwietnia o 09:59

Cmentarze – odwiedzamy czy nie.? Ile samorządów w kraju – tyle pomysłów na odwiedzanie bliskich na cmentarzach .
Na sesji Rady miejskiej w Ustce pojawiły się sugestie, by wprowadzić zakaz wchodzenia na cmentarz, który jest miejscem spotkań osób starszych, najbardziej narażonych. Z tym jednak burmistrz Ustki Jacek Graczyk się nie zgodził a dyrektor słupskiego zarzadu cmentarzy zrobił po swojemu.
A w nekropoliach w Słupsku?
Jeżeli jest taka różńorodnośc to znaczy że przepis krajowy tego nie reguluje. Najłatwiej jak w Słupsku – cmentarze zarządzeniem dyrektora firmy komunalnej ZIM czynne od 8-15.30 do piatku, w soboty, niedziele oraz w święta nieczynne. Jakoś zarządca słupskich cmentarzy nie spieszył się z dezynfekcją zapowietrzonych publicznych miejsc jak płatne parkingi, place centralne, ulice itp i jak uczynił to Burmistrz Ustki niemal od początku epidemii mimo że.miasto znacznie mniejsze ( W Słupsku pomyślano o przystankach dopiero dwa dni temu). Czyżby nie bylo polecenia w rozporządzeniu krajowym?
Tak jakby niektórzy zapomnieli że za naszego życia były epidemie w czasie których powszechnie odkażano obszary zapowietrzone różnymi zarazami a odkażanie miejsc publicznych jak czynił to Burmistrz Ustki było powszechne.

Jestem bardzo zdyscyplinowanym (rodzina mówi ze przesadzam) w zakresie stosowania się do nakazów , zakazów i ograniczeń w tym trudnym okresie. Niestety w zakresie dostępu do bliskich na cmentarzach jest w kraju ogólny rozgardiasz i brak spójnego postepowania bo rozporzadzenia państwowe nie opisuja wprost tego elementu. A samorządy – JAK JEST ICH WIELE TAK RÓZNORODNA PRAKTYKA I TO BOLI LUDZI. Odwiedzanie bliskich na cmentarzach właśnie w te swięta zawsze bylo ważnym elementem.
Dziś w Słupsku decyzją dyrektora Zarzadu Infrastruktury Miejskiej -dostep jest mocno ograniczony do 15.30 w dni robocze do piatku (w soboty., niedziele i święta wogóle cmentarze sa zamknięte. do dwoch osób w waznych sprawach z zachowaniem pozostałych reguł. Myślę ze w tym zakresie państwo powinno zainterweniowac by decyzji nie pozostawiać zarzadcom cmentarzy bo ci często powołując się na wyższe cele społeczne podnoszą ważność swojego stanowiska i podejmują decyzje moim zdaniem w tym przypadku nieuzasadnione pokazując jak to tez wiele od nich zależy..

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20200417_090339-768x1024.jpg

Ogłoszone w dniu 16.04.2020 roku przez Premiera RP powolne łagodzenie ograniczeń i właśnie w obszarze parków, lasów i terenów rekreacyjnych pod warunkiem powszechności zakrywania nosa i ust dawało nadzieje że na słupskich cmentarzach będzie można przebywać jak przed pandemią a przede wszystkim w dni wolne od pracy z uwzględnieniem oczywiście ograniczeń Rzdowych tj dwie osoby z dystansem w stosunku do siebie . Niestety czytając dzisiejszy weekendowy Głos Pomorza (17.04.2020) a w nim uzasadnienie Dyrektora ZIM do ustalonych przez niego ograniczeń nie daje złudzeń . Ograniczenia dla ludności na cmentarzach pozostaną. Uzasadnienie do (niektóre elementy przytaczam poniżej) .

Mogłęm podjąć tą decyzję, gdyż to właśnie w gestii ZIM-u jest ustalenie regulaminu nekropolii w Słupsku . Od kiedy zamknęliśmy parki, lasy i place zabaw , obserwowaliśmy że dużo osób odwiedza cmentarze; Mieliśmy nawet sygnały o grupach młodzieży która urządza sobie na nich spotkania. Stąd te ograniczenia. Nie chcemy narażać mieszkańców na zakażenia ani na mandaty która policja ,może wystawiać za przyjście na cmentarz. Dyrektor ZIM jednak posiada jakieś uczucia i szacunek dla ludzi i ich bliskich zmarłych i proponuje substytut: Zachęcamy do korzystania z elektronicznej formy, np. zapalenia świeczki zmarłemu. Na stronie www.zimslupsk.com znajduje się szary kafelek z przejściem do platformy GROBONET.

Do tej wypowiedzi trzeba się odnieść – bo jest to zbiór hipokryzji w wydaniu dyrektora ZIM. Nie wierzę aby Pani Prezydent Miasta Słupska akceptowała takie działania – ale do rzeczy

Z pewnością-mógł Dyrektor ZIM podjąć taką decyzje bowiem jego autorstwa jest Regulamin jak sam powiedział. Z jedną tylko uwagą: Decyzje w sprawie zmiany regulaminu tak jak decyzja o zatwierdzeniu regulaminu wymagają Zarządzeń a takiego na stronie internetowej ZIM a także w zakładce BIP nie doszukałem się . Oczywiście jest na płynnym pasku strony internetowej taka informacja jak na ogrodzeniu cmentarzu i trudno uznać ją jako akt prawa miejscowego. Dyrektor ZIM uzasadnia bardzo restrykcyjne ograniczenia na cmentarzu jako skutku wprowadzenia Rządowego zamknięcia lasów, parków i placów zabaw w obawie że ten tłum wypędzony z tych obszarów przeniesie się na cmentarze a nawet Dyrektor miał sygnały o gromadzeniu się grup młodzieży na cmentarzach. Czy ten sygnał!? był wystarczający do podjęcia takiego ograniczenia? Dyrektor ZIM informuje że w trosce o uniknięcie zakażeń i mandatów dla mieszkańców które może wystawiać policja za sam fakt przyjścia na cmentarz – zmienił godziny wejścia na nekropolie. Przede wszystkim na słupskich nekropoliach znajdują się bliscy nie tylko mieszkańców miasta Słupska a ponadto czy Dyrektor ZIM przez powieszenie tego ogłoszenia na ogrodzeniu cmentarza chce powiedzieć odwiedzającym, że jeżeli przyjdą na w godzinach i dniach przez niego ustalonych to policja nie wystawi mandatu?. Z tego wynika że przyjście na cmentarz nie jest uzasadnioną potrzeba życiową i z tego powodu policja może nałożyć mandat? Gdyby tak interpretować słowa dyrektora ZIM w Słupsku – to wejścia na cmentarze winny być całkowicie zablokowane bez wyjątku. Widać Dyrektor ZIM jednak posiada jakieś uczucia i szacunek dla ludzi i ich bliskich zmarłych i proponuje substytut w postaci zapalenia znicza za pomocą internetu.

Już widzę jak starsze osoby dziękują Dyrektorowi ZIM za taką możliwość internetowego zapalenia znicza. Zabrakło tylko instrukcji obsługi tej aplikacji jeżeli w ogóle dostęp do internetu posiadają. Będziemy także dziękować dyrektorowi ZIM za to że Policja nie nałoży na nas mandatu jeżeli będziemy przychodzili w godzinach wyznaczonych przez Dyrektora (może to jakiś układ?) Często bywam na cmentarzu (oczywiście według woli Dyrektora ZIM) i nie otrzymałem mandatu i nie widziałem tam policji. Nigdy tez nie widziałem większej grupy osób na cmentarzu przy grobach niż dwie. Może lepiej Dyrekotrze ZIM pójść w ślady Premiera i pzrywrócic poprzednie godziny . Odwiedzanie grobów rozciągnie się w czasie także soboity i niedziele i z pewnością nie będą Dyrekotrowi donosić o gromadzących się grupach młodzieży na słupskiech nekropoliach. Policja niech pilnuje na cmentarzach pozostałych zasad ustalonych powszechnie dla całego kraju i będzie OK.

Możliwość komentowania Zakazy na słupskim cmentarzu (od 20.04.2020) – bardziej ostre niż Rządowe? W imię wątpliwych korzyści zdrowotnych dla ludności. została wyłączona