Rubryka “wypadki drogowe – zdaniem biegłego sądowego” – podsumowanie

Na początku mojej nowej życiowej przygody i nowego wyzwania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w wielu przekrojach – założyłem bloga pn. “www.bezpiecznienadrogach.pl” a w nim jedną z kategorii “wypadki drogowe – zdaniem biegłego sądowego”
Do czytelników mojego bloga w kontekście tej kategorii uzasadniłem prowadzenia m. innymi tej rubryki.

W dniu 25 stycznia 2019 napisałem :

Okiem biegłego sądowego

wypadek drogowy jakich niestety wiele

Rubryka “Okiem biegłego Sądowego” odnosić się będzie do moich blisko 25 letnich doświadczeń jako biegły sądowy kiedy to dla potrzeb organów wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania sporządzałem setki opinii, rekonstrukcji zdarzeń drogowych dla potrzeb prowadzonych spraw sądowych i postępowań przygotowawczych. Te tragiczne zdarzenia przeżywałem często dwukrotnie, raz przy analizie dokumentacji przy opracowywaniu opinii a po raz drugi w czasie procesów sądowych w roli biegłego gdzie te tragedie znowu odżywały u tych których najbardziej dotknęły.Fakt bycia przez tyle lat biegłym sądowym do spraw wypadków drogowych i choćby pośrednie spotkanie się z dużą ilością przypadków śmiertelnych w wypadkach drogowych – niewątpliwie odcisnęło na mnie piętno obecne w moim życiu do chwili obecnej. Duża pokora i świadomość tego że także mnie i moim najbliższym może zdarzyć się taka tragedia niekoniecznie z mojej winy paraliżuje mnie na drodze za kierownicą szczególnie w kontekście tych analizowanych zdarzeń i mimo tego na naszych drogach niewiele jest poprawy, i obserwowanych wciąż na drogach szczytów ludzkiej głupoty oraz braku szacunku dla swojego życia – nie mówiąc już o jakimkolwiek szacunku dla życia innych ludziCale moje życie zawodowe związane jest z realizacją zadań bezpośrednio lub pośrednio dotyczących poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ograniczenia tragicznych zdarzeń na drogach. To chyba opatrzność dała mi taką szansą i to opatrzność dziś w przededniu kończenia zawodowej drogi ta opatrzność podpowiada mi trwanie w tym co robiłem dotychczas choć na nieco innej bardziej prywatnej i społecznej płaszczyźniJednak instytucjonalne formy takich działań nigdy do końca mnie nie zadawalały. Dostrzegałem wciąż znikomą ilość działań ludzi i instytucji na rzecz wyjścia z tego piekła tragicznych zdarzeń drogowych.

Większość działań statutowych – realizowanych było i jest na zasadzie działań mocno pozorowanych “bo tak trzeba bo taka jest moda bo tego chce Unia Europejska”, gdy tymczasem na poziomie szkół i przedszkoli działań tych jest coraz mniej.

Moim życiowym mottem we wszelkich zawodowych i społecznych działaniach było: “czego się Jaś nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. Jak dotychczas na edukację Jasia nie można liczyć -choćby Jasiu bardzo tego chciał – bo nie ma odpowiednich warunków w procesie edukacyjnego dorastania, natomiast Jan już niczego się nie nauczy i może liczyć wyłącznie na ostre represje tyle że te najostrzejsze w naszym prawie są w dalszym czasie mało skuteczne. Wierzę że wspólnie z czytelnikami mojego bloga jesteśmy w stanie tą niedobrą rzeczywistość – tak jak kropla drąży skałę – może powoli ale skutecznie pozostając z wiarą: “aby na drogach było bezpieczniej”

W krótkim czasie ramach tej rubryki umieściłem na blogu opis czterech tragicznych zdarzeń drogowych tj . 3 lutego 2019 roku, 10.lutego 2019 roku, 21 lutego 2019 roku, 11 marca 2019 roku, i dziś 2 kwietnia 2019 roku . Fragmenty tych zdarzeń zamieszczono poniżej.

Ponadto dokonałem opisu dwóch zdarzeń drogowych w czasie których byłem na miejscu ich zaistnienia, tj przy ulicy Mickiewicza w Słupsku oraz kilka dni temu na skrzyżowaniu Owocowej – Kaszubskiej – Drzymaly w Słupsku (te zdarzenia także są opisane na niniejszym blogu w tej samej rubryce.)

Z uwagi na duże zainteresowaniem czytelników wpisami do tej rubryki uznałem że niezbędne jest krótkie podsumowanie, mimo że okres publikacji tych opisów to tylko 3 miesiące.

W opisanych zdarzeniach – wcale nie wybranych systemowo i wcale nie najbardziej tragicznych w okresie mojego opiniowania – śmierć na miejscu zdarzenia poniosło 5 osób, przede wszystkim bardzo młodych ludzi. To przeraża i każe szukać wspólnego mianownika tych zdarzeń i wszelkimi możliwymi metodami wpływać na świadomość uczestników ruchu drogowego aby do takich tragedii nie musiało dochodzić .

Analiza tla, przyczyn, sposobu zachowania się uczestników zdarzeń drogowych, zakresu naruszanych przepisów prawa o ruchu drogowym, i możliwości uniknięcia takich zdarzeń drogowych – daje podstawę do formułowania wniosków, że przede wszystkim to PRĘDKOŚĆ W POŁĄCZENIU Z MŁODYM A NAWET BARDZO MŁODYM WIEKIEM I ELEMENTAMI NIEZROZUMIAŁEJ BRAWURY CHARAKTERYSTYCZNEJ DLA TEGO WIEKU – ZABIJA PRZEDE WSZYSTKIM I W STATYSTYKACH ZDARZEŃ DROGOWYCH TA TEZA NIEWĄTPLIWIE “KRÓLUJE”. Wśród tej kategorii kierujących panuje ogromne przekonanie co do nieomylności za kierownicą pojazdu, braku szacunku do zasad prawnych ruchu drogowego a także prawie pewność że zdarzenia drogowe są domeną innych kierujących

Te bardzo nieliczne przykłady podane niżej absolutnie łamią to przekonanie tej kategorii uczestników ruchu drogowego. Z oczywistych względów nie publikuję najbardziej drastycznych momentów z tych zdarzeń a także dane osobowe uczestników tych zdarzeń pozostawiam w sferze danych chronionych – a mimo to dostrzegam duże zainteresowanie tymi wpisami – co może dawać mi umiarkowany optymizm co do tego że prowadzenie tej rubryki spełnia choćby w niewielkim zakresie efekt “zdjęcia” nogi z gazu i wbrew panującym opiniom wierzę że ten efekt w świadomości niektórych uczestników ruchu pozostanie przez czas dłuższy.
Poniżej skrótowe przypomnienie wpisów o tych kilku tragicznych zdarzeniach na stronie mojego bloga. Zachęcam do ich analizy i potężnej skali tych ludzkich dramatów w skali gminy, miasta, regionu, i w skali całego kraju .

Wpis na blogu z 2 kwietnia 2019 roku

Wpis na blogu z 11. marca 2019 roku

Wpis na blogu z 21 lutego 2019 roku

Wpis na blogu z 10 lutego 2019 roku

Wpis na blogu z 3 lutego 2019 roku

Wyrażam nadzieję że lektura nawet tych kilku przykładów tragicznych zdarzeń na drogach w tym w szczególności przykładów nieuzasadnionej niczym brawury i głupoty prowadzących do unicestwienia ludzkich żyć skłoni wielu uczestników ruchu do chwil refleksji i do zwiększenia ostrożności w ruchu drogowym oraz szacunku do współuczestników tego ruchu.


Możliwość komentowania Rubryka “wypadki drogowe – zdaniem biegłego sądowego” – podsumowanie została wyłączona