Plastikowe rondo – to chyba najstarsza w Słupsku prowizorka – jako urządzenie bezpieczeństwa ruchu. Tak stare że łacznie z pięknym kościołem Serca Jezusowego może stanowić kompleks zabytkowy. Czy jednak bezpieczne?

Wedrujące rondo z wyspą centralną w kształcie koła ale tylko czasami. W zależności od tego z którego kierunku zostanie potrącone (przeciagniete) przez pojazd – nabiera różnych kształtów – raz elipsa, innym razem romb, widzialem także nieregularne trójkąty, a czesto mocno uderzone przybiera kształt pelzającego węża o barwach (a jakże) – narodowych.

Niedawno popelniłem wpis z konkretnymi wnioskami w zakresie poprawy bezpieczenstwa i organizacji ruchu, bo przeciez w tym co piszę po raz kolejny to nie o estetykę tu chodzi. Nie wszystkie zabytki muszą być piękne.

Jednak w obszarze tego skrzyżowania jest niebezpieczna organizacja ruchu i znów nie o wyjatkowo nierówną kostkę starobruku chodzi. Jak ktoś bedzie chciał sobie pojeżdzić po gładkiej (też imitujacej starobruk) to przeciez wkrótce bedzie do woli mógł pojezdzić na nowej jezdni na bulwarach przy Słupii na ulicy Szarych Szeregów.

Rzeczone “Rondo” z plastiku przenosi jakiś tam ruchi to wcale nie śladowy i rozprowadza strumienie pojazdow w róznych kierunkach. Przez rondo przebiega ważny szlak turystyczny Drogą wojewódzką 213 od Łeby w kierunku ulicy Gdańskiej a tam na skrzyżowaniu (najbardziej niebezpiecznym w Słupsku) turysta pojedzie na drogę krajową nr 6 do Gdańska, na drogę krajową nr 21 do Poznania i drogą wojewódzką nr 212 do Bytowa. Oczywiście.będzie mógł nie wysiadać z samochodu i na tym rondzie obejrzyć wspomniany kompleks zabytkowy (najstarsze prowizoryczne plastikowe rondo z kosciołem Serca Jezusowego który drży w posadach pod obciążeniem ciężkich pojazdów na wyjątkowo nierównym, zaledwie 100 metrowym odcinku stylizowanej na starobruk – kostki brukowej. No cóż niedawno kosciół wyremontowany- ale na kolejny remont w przypadku zabytku zawsze się jakiś grosz znajdzie. Na remont tego odcinka drogi – na pewno pieniedzy w kasie miasta nie będzie bo taką informację z najwyższych sfer rządzących miastem podała prasa. Uczestnicy ruchu jadąc w tym obszarze nie mogą zapominać że podróżują w kompleksie zabytkowym w centrsanych dzielnicach miasta Słupska.

Wracajac do bezpieczeństwa ruchu w tym obszarze “zabytkowego” ronda ponownie zwracam uwagę że przystanki autobusowe tak zkokalizowane stanowią zagrożenie ruchu zarówno dla kierujacych pojazdami bo autobus stojacy na przystanku blokuje pas ruchu na rondzie a co gorsza blokuje ruch na przejsciu dla pieszych w obrębie przystanku. Po przeciwnej stronie także przystanek blokujacy wjazd na rondo ale takze blokujacy przejście dla pieszych. Klasyczna sytuacja nieprawidliwosci na zdjeciu w niniejszym wpisie do rozwazenia przez Pania Prezydent Miasta Słupska.

Pomijając estetykę plastikowej wyspy centralnej – o bezpieczeństwie ruchu nie może być mowy jeżeli autobusy komunikacji miejskiej zjezdzajace z tego ronda zatrzymując się na przystanku blokują zjazd z tego ronda innych pojazdów i przejście pieszych na oznakowanym przejściu. I to wielokrotnie w ciągu doby.

Możliwość komentowania Plastikowe rondo – to chyba najstarsza w Słupsku prowizorka – jako urządzenie bezpieczeństwa ruchu. Tak stare że łacznie z pięknym kościołem Serca Jezusowego może stanowić kompleks zabytkowy. Czy jednak bezpieczne? została wyłączona