“Ratownicy medyczni i ich poświęcenie na pomorskich drogach – w bezpośrednich akcjach ratowania zdrowia i życia ludzkiego w okresie pandemii XXI wieku – cowid -19 “

\

Załoga karetki covidowej w akcji . Tak zabierano mnie 7. 10 .2020 r na SOR w Słupsku a w dniu następnym ok 21.00 w trybie pilnym ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i zaskoczeniu – karetką cowidową z Wejherowa obsługującą region Słupski do Oddziału zakaźnego szpitala w Gdańsku przy ul Smoluchowskiego. Na 14 długich dni z wątpliwościami czy będzie także droga powrotna. –

Na moim blogu jeszcze przed pandemią popełniłem wpisy popierające wdrożenie przepisów dot. tzw “korytarza życia”.

Dziś przepis prawny w tym zakresie funkcjonuje a obsłudze karetek pogotowia i innym służbom ratującym zdrowie i życie ludzkie jest łatwiej a tym którym pomoc niosą -bardziej bezpieczniej bo szybciej do punktów ratowania życia Korytarze życia funkcjonują dobrze.

Prawdziwy egzamin ratownicy medyczni szczególnie ci z grupy covidowej – przechodzą właśnie teraz. Praktycznie to sprawdziłem , gdy byłem ich pacjentem w drodze do szpitala zakaźnego. Mam nadzieję że ta wspaniała grupa ludzi także skorzystała na nowelizacji ustawy i otrzymuje wynagrodzenie z dodatkiem 100 procentowym .

Zadania załóg karetek ratujących zdrowie i życie ludzi doświadczonych choroba covidową są szczególne., choć także każdy inny transport ratunkowy chorych w sytuacjach ratujących zdrowie i życie wymaga wyjątkowego potraktowania i szacunku. Ci w karetkach cowidowych szczególnie bo w szczególnych warunkach pracują. Żaden kodeks pracy nie wytrzymałby próby narzucenia w warunkach normalnych przepisów wymagających takiego poświęcenia.

Z ogromnym podziwem na przykładzie jednoosobowej karetki z firmy FALK z Wejherowa śledziłem sposób postępowania kierowcy i obsługującego karetkę w jednej osobie – od pierwszego kontaktu ze mną aż do przekazania mnie na Izbę Przyjęć szpitala zakaźnego w Gdańsku. To z pewnością odezwało sie moje skrzywienie zawodowe mimo złego samopoczucia.

Asekuracja przy wejściu do karetki, poinformowanie na czym polega transport mojej osoby i w jakich warunkach będzie się odbywał, jaki jest cel podróży, moje prawa w tej wyizolowanej od kierowcy części pacjenta. Zapytanie o moje oczekiwania na czas podróży, kontakt z kierującym z przedziałem pacjenta. Na koniec pytanie ustawienie poziomu klimatyzacji na czas podróży bo to ważna sprawa w przypadku trudności z oddychaniem. Samą podróż w kontekście bezpiecznego prowadzenia pojazdu , przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym ale także komfortu dla pasażera w czasie jazdy – z pozycji mojego zawodu i moich uprawnień do egzaminowania kandydatów na kierowców oceniam bardzo wysoko. Mimo złego stanu zdrowia – ale już na Izbie Przyjęć Gdańskiego szpitala nie odmówiłem sobie na gest pochwały dla tego człowieka mającego na głowie wysoko specjalistyczny sprzęt i chorego pacjenta i pod adresem jego firmy FALK z Wejherowa, Nawet poprosiłem go o imię które jednak zapomniałem w obliczu tego co nastąpiło już w szpitalu. Cały czas czynił swoje powinności w ochronnym zestawie w kosmicznym skafandrze przez cały czas podróży. Jeszcze raz z tego miejsca, we wpisie na moim tematycznym blogu bezpiecznienadrogach.pl dziękuję temu człowiekowi z kareti Covid 19 i jego firmie za ogromny profesjonalizm i bardzo empatyczne i cieple podejście do mnie jako pacjenta znajdującego się w trudnej sytuacji zdrowotnej u progu szpitalnego pobytu.

Moja przykra przygoda z chorobą covid 19 i procedury jakie wobec mnie prowadzono w celu ratowania mojego zdrowia a może i życia to tak jakby zbieranie materiałów do kolejnego wpisu na blogu którego tytuł roboczy mógłby brzmieć: Ratownicy medyczni na pomorskich drogach – w bezpośrednich akcjach ratowania życia ludzkiego w okresie pandemii XXI wieku”

Formę zbierania przeze mnie materiałów do wpisu na bloga o pracy służb ratownictwa drogowego i ratownictwa medycznego – wymusiło życie i pandemia koronowirusa a wiarygodność tego wpisu jest potwierdzona moim przypadkiem chorobowym określonym przez lekarzy jako średnio cieżkim . Oczywiście dowodów dla mocno wątpiących – czy covid 19 jest wytworem wybujałej świadomości a może złośliwej propagandy – posiadam znacznie więcej nie tylko z okresu samej szpitalnej hospitalizacji w szpitalu zakaźnym ale także w całym procesie zmagania się moejgo i mojej rodziny z covid 19 od kwarantanny 21 września poprzez izolację domową od 1 pażdziernika poprzez izolację szpitalną od 7 do 21 pażdziernika. Oczywiście wiele z tych dowodów nie da sie publikować bo choć to sprawy ważne w mojej walce o zdrowie i życie – to jednak dotyczą obszaru bardzo delikatnego i bardzo prywatnego którego zawartość pozostanie na zawsze w mojej tylko świadomości i pamięci i dla nastepnych pokoleń w mojej rodzinie Ozdrowieńcem jestem w majestacie prawa ale o powrót do zdrowia jak przed choroba walczę nadal i wierzę że to nastapi.

Choć ten materiał do wpisu na blogu zbierałem w warunkach wyjątkowo traumatycznych i często przed granicą zwątpienia – bez pewności czy wpis do którego zbierałem te materiały zostanie ukończony i opublikowany.

Opatrzność Boska pozwoliła na drogę powrotną z Gdańska do Słupska i do czytelników bloga choć łatwo nie było. Jestem także wśród was uczestników ruchu drogowego. Jestem bardziej aktywny na moim blogu .Nie skorzystałem jednak z transportu karetką covidowa ze szpitala do miejsca zamieszkania – choć takie prawo mi przysługiwało. Zadeklarowałem lekarzowi że taki transport specjalistyczny w fazie ogromnego wzrostu zachorowań na covid 19 bardziej się przyda w sytuacji nagłych zachorowań a ja jako “ozdrowieniec” zostałem odebrany ze szpitala prywatnym rodzinnym transportem

Już w domu, z najbliższymi – już na drogach środkowego pomorza, już witam się z uczestnikami ruchu zza kierownicy mojego pojazdu, już zwiększam aktywność na moim blogu bezpiecznienadrogach.pl – bo to im obiecałem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20201110_172521-711x1024.jpg

Możliwość komentowania “Ratownicy medyczni i ich poświęcenie na pomorskich drogach – w bezpośrednich akcjach ratowania zdrowia i życia ludzkiego w okresie pandemii XXI wieku – cowid -19 “ została wyłączona