Rehabilitacja powikłań z powodu tzw długiego ogona koronawirusa “LONG COVID” dla Rządu RP powinna być priorytetem bo zakażenia cowid będą długo a skutki tego wirusa niestety będą wymagały długotrwałego specjalistyczne leczenia objawowego bo obawiam się że niektóre przypadłości chorobowe covid 19 pozostaną u wielu z nas do końca życia – pewnie skróconego życia.z

Szpital Słupsku ogłosił NEWSA (usłyszałem w lokalnej stacji radiowej) ŻE JAKO PIERWSZY ZORGANIZOWAŁ pocowidową rehabilitację OSOB AKTYWNYCH ZAWODOWO .
Za GP 24: – “Chcemy jak najbardziej wspomóc pacjentów post-COVID w powrocie do jak najwyższej sprawności i pracy zawodowej – mówi Damian Sendrowski, koordynator oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wk Słupsku. Dla kogo rehabilitacja kardiologiczna?
Jeżeli przebyłaś/przebyłeś COVID-19, jesteś osobą aktywną zawodowo i dodatkowo chorujesz na jedną z poniższych chorób: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, chorobę naczyń obwodowych, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, przebyte zapalenie mięśnia serca, stan po udarze mózgu, masz zdiagnozowaną wadę serca, przebyłaś/eś zabiegi rewaskularyzacji wieńcowej lub naczyń obwodowych lub amputację z powodów naczyniowych zgłoś się do nas.”
Inaczej mówiąc ludzi raczej w wieku młodymi młodszym bo pracujących zawodowo którzy raczej z covidem radzą sobie nieżle (nie licząc w tej ogromnej populacji chorych -wyjątków)
W tym samym czasie w telewizji słyszę z kręgów rządowych i samorządowych o konieczności wielospecjalistycznej rehabilitacji przede wszystkim osób starszych bo powikłania są głębokie i długotrwałe.. Priorytet szczepienny tych powikłań tych tzw long-covid ne zlikwiduje. O co więc chodzi? Mogą wchodzić w rachubę dwie tezy. Leczymy młodych i młodszych bo to ręce do roboty a dla starszych tych co covid nie załatwił skutecznie będą żniwa śmierci wydłużone w czasie bo dla nich ośrodków rehabilitacji nie będzie lub będą w niewielkim zakresie i z niewielką dostępnością .przynajmniej w regionie słupskim . Druga teza bardziej prawdopodobna to taka że ośrodek rehabilitacji dla aktywnych zawodowo w Słupsku został uruchomiony z funduszy unijnych z programu dowodowego i da to niemałe środki po które można łatwym sposobem dotrzeć a ponieważ efekty rehabilitacji u młodszych będą większe to będzie statystycznie i bardziej proste uzasadnienie do wydania takich środków. Mnie po covidzie skierowano już w listopadzie do jedynego w tamtym czasie ośrodka cowidowego rehabilitacyjnego do Gliwic. (skierowanie mam do dziś w kieszeni) KTO ZE STARSZYCH Z POMORZA DOSTANIE MIEJSCE. Życzę powodzenia w zapisaniu się do tej placówki? A kto w taką daleka drogę z grupy bardzo schorowanej tam pojedzie? Pozostają specjaliści różnych medycznych branż lecz wszyscy wiemy jak trudno skorzystać ze specjalistów. Głównie poprzez teleporady tak jak w UNIWERSYTECKIM CENTRUM KLINICZNYM W GDANSKU. ale nie tylko.
Dla starszych w tych w najwyższych przedziałach wiekowych pozostaną przysiady a dla niektórych kijki w ręce i na spacery. To pewnie lepsze od teleporady

Możliwość komentowania Rehabilitacja powikłań z powodu tzw długiego ogona koronawirusa “LONG COVID” dla Rządu RP powinna być priorytetem bo zakażenia cowid będą długo a skutki tego wirusa niestety będą wymagały długotrwałego specjalistyczne leczenia objawowego bo obawiam się że niektóre przypadłości chorobowe covid 19 pozostaną u wielu z nas do końca życia – pewnie skróconego życia.z została wyłączona