Rondo plastikowe w Słupsku, w ciągu drogi wojewódzkiej 213 . Mój Komentarz do wpisu Pani Beaty Chrzanowskiej -Przewodniczącej Rady Miejskiej w Słupsku w tej sprawie

Pani Przewodnicząca pisze na FB: “W dalszym ciągu uważam i na tę chwilę zdania nie zmienię, że zmiana ronda z wersji plastikowej na betonową nie jest celowa. Ta ostatnia wręcz jest bardzo niebezpieczna dla kierowców … Widzę, że skupiamy się (Miasto) kolejny raz tylko na poprawie wyglądu a nie na rozładowaniu obciążonego skrzyżowania. Moim skromnym zdaniem powinno tu być skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze wszystkimi możliwymi “prawoskrętami”.

O tym rondzie piszę na blogu już 3 lata a wcześniej w ramach kompetencji zawodowych. Piszę ale nie mam mocy sprawczej tak jak Pani Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska. Zgadzam się z większością tez dot. tego ronda a dodatkowo uważam że stan dojazdów do tego ronda powoduje wiele szkód w wartościowych zabytkach jakim jest kościół pw. Serca Jezusowego . Tak więc wpis Pani Przewodniczącej na FB należałoby zamienić na dobrze uzasadnioną interpelację Radnej, przekonać większość w Radzie Miejskiej i wprowadzić to zadanie do Planu Inwestycyjnego miasta.
Z jednym argumentem Pani Przede wszystkich wpisów dot. BRD na blogu jest podstawowym zadaniem prowadzonego przeze mnie bloga.

Poniżej mój wpis z 2019 roku w tej sprawie

Wedrujące rondo z wyspą centralną w kształcie koła ale tylko czasami. W zależności od tego z którego kierunku zostanie potrącone (przeciagniete) przez pojazd – nabiera różnych kształtów – raz elipsa, innym razem romb, widzialem także nieregularne trójkąty, a czesto mocno uderzone przybiera kształt pelzającego węża o barwach (a jakże) – narodowych.

Niedawno popelniłem wpis z konkretnymi wnioskami w zakresie poprawy bezpieczenstwa i organizacji ruchu, bo przeciez w tym co piszę po raz kolejny to nie o estetykę tu chodzi. Nie wszystkie zabytki muszą być piękne.

Jednak w obszarze tego skrzyżowania jest niebezpieczna organizacja ruchu i znów nie o wyjatkowo nierówną kostkę starobruku chodzi. Jak ktoś bedzie chciał sobie pojeżdzić po gładkiej (też imitujacej starobruk) to przeciez wkrótce bedzie do woli mógł pojezdzić na nowej jezdni na bulwarach przy Słupii na ulicy Szarych Szeregów.

Rzeczone “Rondo” z plastiku przenosi jakiś tam ruchi to wcale nie śladowy i rozprowadza strumienie pojazdow w róznych kierunkach. Przez rondo przebiega ważny szlak turystyczny Drogą wojewódzką 213 od Łeby w kierunku ulicy Gdańskiej a tam na skrzyżowaniu (najbardziej niebezpiecznym w Słupsku) turysta pojedzie na drogę krajową nr 6 do Gdańska, na drogę krajową nr 21 do Poznania i drogą wojewódzką nr 212 do Bytowa. Oczywiście.będzie mógł nie wysiadać z samochodu i na tym rondzie obejrzyć wspomniany kompleks zabytkowy (najstarsze prowizoryczne plastikowe rondo z kosciołem Serca Jezusowego który drży w posadach pod obciążeniem ciężkich pojazdów na wyjątkowo nierównym, zaledwie 100 metrowym odcinku stylizowanej na starobruk – kostki brukowej. No cóż niedawno kosciół wyremontowany- ale na kolejny remont w przypadku zabytku zawsze się jakiś grosz znajdzie. Na remont tego odcinka drogi – na pewno pieniedzy w kasie miasta nie będzie bo taką informację z najwyższych sfer rządzących miastem podała prasa. Uczestnicy ruchu jadąc w tym obszarze nie mogą zapominać że podróżują w kompleksie zabytkowym w centrsanych dzielnicach miasta Słupska.

Wracajac do bezpieczeństwa ruchu w tym obszarze “zabytkowego” ronda ponownie zwracam uwagę że przystanki autobusowe tak zkokalizowane stanowią zagrożenie ruchu zarówno dla kierujacych pojazdami bo autobus stojacy na przystanku blokuje pas ruchu na rondzie a co gorsza blokuje ruch na przejsciu dla pieszych w obrębie przystanku. Po przeciwnej stronie także przystanek blokujacy wjazd na rondo ale takze blokujacy przejście dla pieszych. Klasyczna sytuacja nieprawidliwosci na zdjeciu w niniejszym wpisie do rozwazenia przez Pania Prezydent Miasta Słupska.

Pomijając estetykę plastikowej wyspy centralnej – o bezpieczeństwie ruchu nie może być mowy jeżeli autobusy komunikacji miejskiej zjezdzajace z tego ronda zatrzymując się na przystanku blokują zjazd z tego ronda innych pojazdów i przejście pieszych na oznakowanym przejściu. I to wielokrotnie w ciągu doby.

k

Rondo plastikowe ul Armii Krajowej w Słupsku

14 stycznia 2019

Możliwość komentowania Rondo plastikowe w Słupsku, w ciągu drogi wojewódzkiej 213 . Mój Komentarz do wpisu Pani Beaty Chrzanowskiej -Przewodniczącej Rady Miejskiej w Słupsku w tej sprawie została wyłączona