Czy takie ekipy remontowe na drogach wojewódzkich regionu Słupskiego poprawią fatalny stan techniczny jaki widać w dokumentacji fotograficznej w moich wpisach na blogu? Dziś kolejna droga wojewódzka (jej odcinek Bytów – Unichowo ok.16 km)

Czy takie drogi maja swoich gospodarzy i właścicieli?

Widoczny stan techniczny jak na zdjęciach w niniejszym wpisie dotyczy całego odcinka tej drogi wojewódzkiej- dalej w kierunku Lęborka nie chciałem sprawdzać ale zrobię to wkrótce.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-25.png

Fatalny stan dróg wojewódzkich w regionie Słupskim. W zakresie technicznym rządzi tu manufaktura, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu i organizacji ruchu- co najwyżej nowe znaki poziome w postaci ciągłych i niekiedy przerywanych linii to norma i znaki pionowe głownie obniżające dozwolone prędkości.

Po moich wcześniejszych wpisach do. sytuacji technicznej i organizacji ruchu na drogach wojewódzkich nr 213 i 214 dziś rekonesans przypadkowy na odcinku drodze wojewódzkiej nr 212 Bytów – Unichowo. Myślę że jest jeszcze gorzej niż w opisywanych wcześniej na blogu.

Warto przeczytać ten wpis choćby w kontekście stanu technicznego i organizacji ruchu drogi wojewódzkiej 213 na odcinku ze Słupska do Wicka .Szczególnie do Główczyc. O podobnym stanie technicznym innych dróg wojewódzkich w regionie Słupskim o których często pisze na blogu już wkrótce (za kilka dni) w kontekście szlaku do Słupska najpierw na odcinku drogi wojewódzkiej 212 na odcinku Bytów – Unichowo i dalej na odcinku drogi wojewódzkiej 210 na odcinku Unichowo – Dębnica – Kaszubska. Pan Poseł Piotr Móller z samorządowcami zapowiadają rychłą poprawę dróg powiatowych i wojewódzkich po spotkaniach z gospodarzami gmin z funduszy samorządowych. Jak na razie to co widać na drogach tych kategorii w regionie – to granica wykluczenia komunikacyjnego i manufaktura w zakresie remontu tych dróg. Zdecydowanie wszystkie siły poszły na autostrady, Ekspresówki .

Tam faktycznie widać rozmach tylko wiele z tych szlaków nie dotyczy poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i obsługi komunikacyjnej tubylczej ludności w regionach. Dyskusja o programie rządowym 100 obwodnic w kraju na przykładzie dyskusji o obwodnicy Słupsk – Kobylnica w regionie Słupskim to raczej kij w mrowisko niż realna nadzieja mieszkańców powiatów regionu Słupskiego na ograniczenie komunikacyjnego wykluczenia. Czy jest tu moja przesada? Sami ocenicie – jak poczytacie za chwilę niniejszy wpis w bardzo świeżej sprawie fatalnego stanu dróg fatalny stan dróg wojewódzkich w regionie Słupskim (Województwo Pomorskie).

Remontowane odcinki to naprawdę kropla w morzy potrzeb. W zakresie technicznym rządzi tu manufaktura, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu i organizacji ruchu- co najwyżej nowe znaki poziome w postaci ciągłych i niekiedy przerywanych linii to norma i znaki pionowe głownie obniżające dozwolone prędkości..

W zapowiedziach polityków ma być wkrótce pozytywna rewolucja – w którą osobiście nie wierzę. Niech raczej będzie systematyczna ewolucja w tum zakresie , równomierna i sprawiedliwa biorąc pod uwagę lokalne społeczności.

Niektóre drogi wojewódzkie lub ich odcinki powinny być sprowadzone do niższych kategorii z ze znacznymi ograniczeniami ruchu szczególnie w zakresie prędkości.

Możliwość komentowania Czy takie ekipy remontowe na drogach wojewódzkich regionu Słupskiego poprawią fatalny stan techniczny jaki widać w dokumentacji fotograficznej w moich wpisach na blogu? Dziś kolejna droga wojewódzka (jej odcinek Bytów – Unichowo ok.16 km) została wyłączona