
Las ochronny w Siemianicach gmina Słupsk we wniosku do Najwyższej Izbie Kontroli – Czy ostre cięcia ochronnego lasu w 2020 i wcześniejszych latach i zakres ochrony mieścił się w granicach prawa od wielu lat? Co na to NIK?

Najwyższa Izba Kontroli odpowiada na wystapienie w sprawie podejrzenia naruszenia prawa w lesie ochronnym w Siemianicach gmina Slupsk przez Nadleśnictwo Ustka podczas tzw robót pielęgnacyjnych realizowanych od czerwca 2020 roku i wcześniej.
Publikacja tej odpowiedzi ważna dla mieszkanców gmin aglomeracji Słupskiej i przylegających do miasta Słupska gmin z punktu widzenia ekologii i ochrony przyrody już wkrótce.
Wiele wpisów w tej sprawie na moim blogu w 2020 r po protestach mieszkańców w sprawie ich zdaniem zbyt radykalnej wycinki drzew i rozpoczęcia tej wycinki w samym środku okresu lęgowego ptaków (od czerwca 2020 roku)
www.bezpiecznienadrogach.pl
Prezes
Najwyższej Izby Kontroli
00-950 Warszawa
ul. Filtrowa 57
tel.: +48 22 444 50 00e-mail: nik@nik.gov.pl
W związku z informacją prasową z dnia 28 SIERPNIA 2021 roku o rozpoczęciu kontroli w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych a tak ze w pojedynczych nadleśnictwach , niniejszym wnioskuję w imieniu czytelników prowadzonego przeze mnie bloga tematycznego bezpiecznienadrogach.pl (mieszkańców obszaru opisanego niżej), (także w moim własnym imieniu jako mieszkańca obszaru którego sprawa dotyczy o włączenie do zakresu prowadzonej przez NIK kontroli – także przedstawionej we wniosku poniżej – sprawy moim zdaniem i zdaniem wielu mieszkańców miasta Słupska i gminy Słupsk a dotyczącej naszym zdaniem podejrzenia naruszenia prawa w związku z bardzo agresywnymi cięciami lasu w miejscowości Siemianice Gmina Słupsk – lasu który w świetle obowiązującego prawa jest lasem ochronnym w dla strefy miasta Słupska w odległości nie większej niż 2 km od granic miasta Słupska. Ostra rzeź lasu ochronnego naszym zdaniem była harakiri popełnionym w tym lesie które urzędnicy administracji centralnej lasów, a także administracji lokalnej lasów (Nadleśnictwo Ustka) nazywali tak ze w korespondencji skargowej jaki zabiegi pielęgnacyjne lasu. Ta zabiegi rozpoczęte były w miesiącu czerwcu 2021 roku w szczycie okresu lęgowego ptactwa i zwierząt innych. Podobne zabiegi jeszcze bardziej agresywne w tym lesie ochronnym prowadzone były od 2003 roku kilkakrotnie bo z całkowitym wycięciem znacznych obszarów tego lasu i wykonaniem tam bezwartościowych nasadzeń które po wielu latach pozostają praktycznie nieużytkiem bez żadnej pielęgnacji.
Ponieważ nasze działania i wystąpienia pisemne w tym skargi na poczynania leśników nie robiły żadnego wrażenia i to na wszystkich poziomach administracji leśnej i Ministerstwa Środowiska – uznaliśmy że to właśnie najbardziej kompetentna instytucja kontrolna państwa w ramach prowadzonej już kontroli jest w stanie należycie ocenić aroganckie i bezprawne naszym zdaniem postepowanie leśników którzy gospodarki pielęgnacyjnej nakazanej prawej uczynili sobie bardzo intensywny i agresywny komercyjny wyrąb lasu (trzebieże).Nie mamy wątpliwości że działania leśników w tym obszarze pod szyldem zabiegów pielęgnacyjnych lasu od 2000 roku prowadzili działania zmierzające do powolnego unicestwienia tego lasu jako celu kierunkowego pod dewepolerskie obszary intensywnej zabudowy mieszkaniowej a dla wymienionych wyżej samorządów (które wyjątkowo nie podejmowały przeciwdziałań w niszczeniu tego lasu) likwidacja takiego obszaru lasu w strefie bezpośrednio graniczącego z miastem Słupsk i miejscowościami gminy Słupsk to dobry moment do powiększenia takich obszarów przy istotnym ich deficycie i agresywnej polityce samorządów i dewepolerów.
Z niniejszym wnioskiem występujemy tak ze z powodu odmowy udzielenia nam informacji publicznych przez administrację leśną dot . agresywnej wycinki lasu który według prawa w czasie tej wycinki i na wiele lat wcześniej pozostawał lasem ochronnym działalności(np. co do ilości wyciętych w tak krótkim okresie drzew, czy też o cięciach w okresie ochronnym zwierząt (ptaków) z naruszeniem przepisów dot. ochrony przyrody.
Informuję że większość dokumentacji naszych działań i korespondencji prowadzonej z leśnikami dołączam do niniejszego wniosku, natomiast dostęp do szerokiej dokumentacji w tej sprawie na portalu społecznościowym Facebock dołączam w formie linków dostępowych z mojego bloga do publikacji na blogu i na FB
Załączniki (plik)
Załącznik do wniosku do Najwyższej Izby Kontroli z dnia 31.08.2021 roku o włączenie sprawy radyklanych cięć w lesie ochronnym w m. Siemianice gmina Słupsk w 2020 roku przez Nadleśnictwo Ustka – do prowadzonej przez NIK kontroli tego obszaru gospodarczego i przyrodniczego kraju .(do wniosku dołączono także w formie papierowej całą dokumentację tej sprawy)
Poniżej wpisy na BLOGU i FB w 2020 i 2021 roku dotyczące działań leśników w sprawie radykalnych i chaotycznych cięć w lesie ochronnym w Siemianicach od czerwca 202o roku w samym środku okresu lęgowego zwierząt i ptaków
Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 4 lipca 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 13 lipca 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 12 sierpnia 2020 r
Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 14 sierpnia 2020 r
Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 17.08 2020

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 8 września 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 8.04 2021 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 11 .06.2021 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 4 lipca 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 13 lipca 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 12 sierpnia 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 14 sierpnia 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 8 września 2020 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 8.04 2021 r

Wpis na blogu bezpiecznienadrogach.pl z 11 .06.2021 r


