Powrót po latach – na miejsce tragicznego zdarzenia – które miało miejsce w 2015 roku.

Wspomnienia tragicznie zmarłych i modlitwa na miejscu zdarzenia

Okres przed Świętem Zmarłych to prawie w każdym z nas chwila refleksji ale powinna to być też chwila pokory wobec tragicznych sytuacji na drogach które dotykają tysiące rodzin.

Od kilkudziesięciu lat sporzadzajac dla organów ścigania opinie sadowe z rekonstrukcją zdarzeń, niestety także bardzo licznych w których zginęli uczestnicy zdarzenia – i z uwagi na specyfikę niektórych z tych śmiertelnych zdarzeń – postarałem się wspomnieć te które wywarły na mnie (mimo zawodowej rutyny) najbardziej przykre doznania i te w których chcąc nie chcąc mocno swoją swiadomością byłem z rodzinami tych ofiar – choć tylko pośrednio za pośrednictwem tego co zawarte jest w aktach sprawy. Niestety obrazy z tych zdarzeń zawierają także fotografie tragicznych uczestników tych zdarzeń. Nie da się niestety zawsze przejść obok i chłodno nad tym co przeżywałem sporządzając takie opinie, ponieważ zawsze miałem w swojej świadomości myśl że to przecież mogło spotkać także mnie, moją najbliższą rodzinę

Tragicznych zdarzeń opiniowałem dużo ale z mojego archiwum biegłego zwróciłem szczególną uwagę na jeden, ten z roku 2015 który opisałem na moim blogu 10 lutego 2019 roku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-70-1024x782.png

POWRÓT NA MIEJSCE ZDARZENIA w dniu 22.10.2019 roku

Porządek wzorowy w otoczeniu drogowego pomnika pamięci może świadczyć o tym jak bardzo kochane były to osoby w swoich rodzinnych i zawodowych środowiskach

Przyjechałem na miejsce tego zdarzenia z 2015 roku – nie z obowiązku zawodowego ale w związku z Świętem Zmarłych które już za kilka dni. Przyjechałem bo chciałem odmówić modlitwę za śmiertelne ofiary tego zdarzenia i wielu podobnych . To zdarzenie w którym zginęły na miejscu zdarzenia dwie bardzo młode osoby, kobieta i mężczyzna. Zgasły nagle dwa młode życia u progu wchodzenia w aktywne życie. Bardzo wczesnym rankiem z pewnością z obowiązku sumiennego wykonywania pracy wyjechali na trasę i zginęli (niedaleko od swojego domu ). Zdarzenie to opisałem szczegółowo w poniższym wpisie. Już nie rozstrząsam sprawę winy za zaistniałe zdarzenie – bo ponieśli oni najwyższą cenę. Prędkość zabija , Także w tym przypadku była za wysoka. W tym jednak przypadku przyczyna pierwotną tego tragicznego zdarzenia była leżąca na jezdni – i nieżyjąca już sarna prawdopodobnie potrącona przez pojazd przejeżdzający ich szlakiem nieco wcześniej. Kierowca tragicznego VW Cady wykonał manewr który tak naprawdę wykonał by każdy kierujący, uwzględniając warunki atmosferyczno drogowe. Po prosu zauważył w ostatnim momencie w czasie budzenia się dnia coś leżącego na jego pasie ruchu a ruch obronny poprzez odbicie w lewo zrobił swoje. Był to ostatni ruch kierownicą tego młodego kierowcy i ostatnia jazda bardzo młodej kobiety.

Z perspektywy tego zdjęcia widać przycupnięte dwa krzyże (unicestwione dwa życia) których fronty krzyży zwrócone są w kierunku z którego nadeszła śmierć.

Postałem chwilę, odmówiłem modlitwę za dusze zmarłych w tym wypadku osób – i z konieczności obserwowałem ruch pojazdów które jechały z tego samego kierunku jak kierujący VW Caddy.

Jednak smutne mam odczucie z tej chwili przy drogowym pomniku., To prędkość zabiła dwoje młodych ludzi. Żadne krzyże przy drodze jednak nie robią na kierujących wrażenia. Zdecydowana większość z nich jechała z prędkością niebezpieczną ,. Oczywiście kontroli radarowej nie prowadziłem ale doświadczenie w szacowaniu przybliżonej prędkości pojazdu wskazywało na to że były to prędkości znacznie ponad dopuszczalne prędkości.

Już za kilka dni wyjeżdżając na groby bliskich różnymi drogami , do różnych miejscowości, daleko i blisko, w ogromnym tłoku na drogach będziemy chcieli dotrzeć na groby bliskich. Dobrze byłoby aby zgadzały nam się osoby te wyjeżdżające z tymi które powróca do swoich domów. Statystyka jednak jest nieubłagana – zróbmy jedak wszystko aby tragicznych ofiar tegorocznych wyjazdów na groby bliskich było jak najmniej

Możliwość komentowania Powrót po latach – na miejsce tragicznego zdarzenia – które miało miejsce w 2015 roku. została wyłączona