
Miejsca postoju dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o ograniczonej sprawności ruchowej pod znakiem D-18 z tabliczką T-29
Warto przypomnieć sobie te przepisy prawa drogowego – szczególnie zmiany od 2017 roku

opracował: Zbigniew Wiczkowski – autor bloga
Znaki informacyjne mają na celu poinformowanie kierujących pojazdami o rodzaju drogi i SPOSOBIE KORZYSTANIA ORAZ O OBIEKTACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ PRZY DRODZE LUB W JEJ POBLIŻU…”
W razie potrzeby wyznaczenia miejsca postoju przeznaczonego tylko dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o ograniczonej sprawności ruchowej pod znakiem D-18a umieszcza się tabliczkę T-29

T-29 tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osób, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy”
*Znak pionowy D-18 a „PARKING” miejsce zastrzeżone – oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby.
*Tabliczka T-29 umieszczana pod tablicą znaku pionowego D-18 a – informuje o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej.
*znak poziomy P-20 (koperta) stosuje się w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu

*Dopuszcza się stosowanie znaku P-20 (koperta) samodzielnie bez znaku pionowego D-18 a „miejsce zastrzeżone”.
Przepisy nie dają jednak możliwości na stosowanie sytuacji odwrotnej tj znak D-18 a- bez znaku P-20, o czym świadczy definicja znaku P-20 że „stosuje się w celu oznaczenia stanowiska postojowego …”
§ 90 ust 1pkt 4 Rozporządzenia w sprawi znaków i sygnałów na drodze.
Znak P-20 „koperta” wyznacza stanowisko postojowe zastrzeżone dla określonego rodzaju pojazdów.
Konkluzja wynikająca z przepisów prawa o ruchu drogowym
Powyższy zapis wyrazami „wyznacza stanowisko postojowe” przesądza o tym że stanowisko takie musi być zawsze oznakowane znakiem poziomym P-20 jeżeli występuje znak pionowy D-18 a, ale nie zawsze musi występować znak D-18a – jeżeli występuje znak P-20.
W żadnym wypadku tabliczka T-29 pod znakiem D-18a nie może zastępować konieczności oznakowania takiego miejsca znakiem poziomym P-20.
Tabliczka taka dotyczy grupy znaków pionowych natomiast znak P-20 należy do grupy znaków poziomych
Od lipca 2017 roku nastąpiła zmiana w tym zakresie ale zakres tej zmiany nie zmienia istoty zawartej w opinii jak na wstępie.
Po 30 czerwca 2017 r. miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny być niebieskie.
Wiadomo o tym od niemal czterech lat. Czy jednak samorządy zdążyły pomalować „koperty”? Jak widać na drogach takie oznakowanie istotnie już powszechnie występuje
Przepisy nie pozostawiają złudzeń. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego czytamy:
- w przypadku znaku P-18, stosowanego w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk, „stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej”,
Znak P-18, czyli białe linie wyznaczające
miejsce postojowe
- w przypadku znaku P-24, stosowanego do oznakowania stanowiska postojowego dla osób z niepełnosprawnością, posiadających kartę parkingową, umieszcza się go „24na nawierzchni barwy niebieskiej”.
Znak P-24, czyli malowany na nawierzchni
symbol osoby na wózku
Tyle teoria. A jak to wygląda w praktyce? Przez długi czas docierały do mnie pytania od Czytelników, ale też przedstawicieli władz samorządowych dotyczące realizacji tych przepisów. Na część pytań odpowiedź znajduje sie poniżej:
Jak miejsce parkingowe osoby z niepełnosprawnością ma być oznakowane?
Oznaczanie miejsca (znaki pionowe)
W celu oznaczenia miejsca przeznaczonego na postój pojazdów stosuje się znaki pionowe: D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”, D-18b „parking zadaszony”.
Pionowy znak D-18a, czyli litera P z kopertą
W razie potrzeby wyznaczenia miejsca postoju tylko dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby z niepełnosprawnością lub kierującego pojazdem przewożącego taką osobę, wraz z wyżej wymienionymi znakami pionowymi umieszcza się tabliczkę T-29 informującą o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby.
Dodawana do znaków pionowych tabliczka T-29

tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osób, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy”
Wyznaczanie miejsca (znaki poziome)
Natomiast znaki poziome P-18 „stanowisko postojowe” i P-20 „koperta” wyznaczają miejsce przeznaczone na postój pojazdów.


Znak P-18, czyli białe linie
Znak P-18 stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk. Stanowiska przeznaczone dla samochodów osób z niepełnosprawnością, oznaczone znakiem poziomym P-18 uzupełnionym symbolem osoby niepełnosprawnej (znak P-24) zaleca się dodatkowo oznaczać tabliczką do znaków drogowych pionowych T-29, informującą o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby.
Znak P-18, czyli białe linie wyznaczające
miejsce postojowe, z uzupełnieniem w postaci znaku P-24, czyli symbolu osoby na
wózku
W przypadku stanowiska ustalonego konstrukcyjnie na postój jednego pojazdu nie stosuje się znaku poziomego P-18 (nie wyznacza się miejsca postoju pojazdu znakiem poziomym).
Znak P-20, czyli „koperta”
Ponadto w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu, stosuje się znak poziomy P-20 „koperta”. W przypadku przeznaczenia stanowisk postojowych dla osób z niepełnosprawnością należy wewnątrz „koperty” umieścić symbol osoby niepełnosprawnej (znak P-24).
Znak P-20, czyli „koperta” z
uzupełnieniem w postaci znaku P-24, czyli symbolu osoby na wózku


Ponadto dopuszcza się stosowanie znaku P-20 samodzielnie bez znaku pionowego D-18a.

