
Drugie rozdanie Krajowego Planu Odbudowy – “Rządowego programu Inwestycji Strategicznych” (większe od pierwszego o kilka miliardów) stało się FAKTEM. Wszystkie samorządy w kraju które złożyły wnioski – otrzymały środki na realizację zadań. Oczywiście z gwarancją wkładu własnego.
Premier powiedział:
100 proc. samorządów otrzymało bezzwrotne dofinansowanie w ramach II edycji Rządowego
Jakby nie ocenić wielu polityków – raczej tych lokalnych – którzy przypisują wyłącznie sobie przyznanie bezzwrotnych dotacji dla samorządów wszystkich szczebli – moim zdaniem nie powinno być żadnych krytykantów wysokości ich wartości i zasad ich rozdziału – bo efekt rozwojowy naszego kraju jest oczywisty. Podsumowanie II rozdania usłyszałem w wypowiedzi Pana Premiera Rządu RP i jego Ministrów. W skrócie wygląda jak poniżej:
*ponad 3500 km dróg,
*ponad 5000 km chodników,
*400 boisk i obiektów sportowych,
*ponad 600 km ścieżek rowerowych,
*ponad 90 żłobków i przedszkoli (z oddziałami integracyjnymi),
*ponad 700 szkół,
*ponad 100 siłowni plenerowych,
*ponad 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej.
W skali procentowej wygląda to jeszcze bardziej imponująco bowiem samorządy przeznaczą najwięcej na infrastrukturę drogową – aż 47,3 procent . Infrastruktura drogowa to przecież nerw gospodarki .
Najwięcej środków samorządy przeznaczą na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc.

To świetnie że Rząd RP generalnie już drugą kadencję dobrze realizuje programy inwestycyjne w tym drugie rozdanie Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To czyni moim zdaniem poszanowanie przez Rząd najważniejszych potrzeb lokalnych samorządów wszystkich szczebli . Region Słupski też w sposób widoczny poczuł po wielu latach wykluczenia konkretne efekty .
Ja je dostrzegam głównie w infrastrukturze drogowej i komunikacji oraz w bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego ( wiele o takich inicjatywach Rządu na moim blogu bezpiecznienadrogach.pl Z pewnością ten element podziału środków z programu RzPIS w miarę sprawiedliwego podziału dotyczy całego kraju bo nie słychać raczej głosów oburzenia. Moim zdaniem taki podział w ramach tego funduszu ustalony został najpierw w oparciu o ustalony algorytm na poszczególne województwa a dalej algorytmy na obszarach niższego szczebla. Zapoznałem się także z rozporządzeniami i regulaminami tworzenia i rozdziału środków z tego funduszu. Z informacji Rządowego Ministra (wiadomości TVP z dnia 1.06.2022) wynika że wszystkie samorządy w kraju które złożyły wnioski – otrzymały środki na w ramach tego programu RzPIS .


Z uwagi na głosy płynące po konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Słupsku – jakoby dla miasta z kwoty 32 mln 700 tys ( 20 mln oświata, 5 mln infrastruktura KS Gryf i ulice Portowa – Bałtycka) do otrzymania wyjątkowo wysokiej kwoty z tego programu przyczynili się konkretnie wymieniane osoby z nazwiska i stanowiska . Nie ma końca pochwał. Zastanawiać się można czy gdyby tych osób w polityce nie było -to czy wsparcie z tego funduszu byłoby niższe. Pozwoliłem sobie na sprawdzenie tej okoliczności na przykładzie w innych województwach choćby w województwie zachodniopomorskim a w tym w regionie koszalińskim i w samym mieście Koszalinie i niektórych porównywalnych gminach. Co do obu miast bardzo porównywalnych (Koszalina i Słupska)- to moim zdaniem Koszalin otrzymał więcej niż Słupsk bo ok 35 mln zł a Słupsk 32 mln 700 tyś zł. Oczywiście z tego faktu zarzutu nie czynię lecz nieco strofuję tych którzy w regionie słupskim i w Słupsku głośno krzyczą że to oni właśnie załatwili środki i co więcej załatwili ich więcej niż w innych regionach lub sąsiednich samorządach.
Z gminami jest podobnie. Nie traktuję tej okoliczności jako krytyki. Nie wierzę także że pieniądze dla Słupska i regionu Słupskiego są większe niż dla innych regionów w kraju za sprawą członka Rządu i Posła ziemi słupskiej jak sugerują media społecznościowe a jeżeli ktoś dopatrywał by się kwotowych niesprawiedliwości – to moim zdaniem Rząd Premiera Morawieckiego jest w stanie każdą taką wątpliwość wyjaśnić w oparciu o głębokie uzasadnienia . Tym bardziej dotyczy to lokalnych polityków niższego szczebla choć w zakresie negocjacji rodzaju zadań i ostatecznego wniosku mogli mieć istotny głos. Ten Rząd moim zdaniem nie akceptował by decyzji będących wynikiem szczególnych koneksji dla określonych regionów w kraju. Wnioski pozostawiam czytelnikom i niekoniecznie czytelnikom mojego wpisu ale czytelnikom opublikowanych szczegółowych informacji dla całej polski w zakresie tego rozdania Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

