Drugie rozdanie Krajowego Planu Odbudowy – “Rządowego programu Inwestycji Strategicznych” (większe od pierwszego o kilka miliardów) stało się FAKTEM. Wszystkie samorządy w kraju które złożyły wnioski – otrzymały środki na realizację zadań. Oczywiście z gwarancją wkładu własnego.

Premier powiedział:

100 proc. samorządów otrzymało bezzwrotne dofinansowanie w ramach II edycji Rządowego

Jakby nie ocenić wielu polityków – raczej tych lokalnych – którzy przypisują wyłącznie sobie przyznanie bezzwrotnych dotacji dla samorządów wszystkich szczebli – moim zdaniem nie powinno być żadnych krytykantów wysokości ich wartości i zasad ich rozdziału – bo efekt rozwojowy naszego kraju jest oczywisty. Podsumowanie II rozdania usłyszałem w wypowiedzi Pana Premiera Rządu RP i jego Ministrów. W skrócie wygląda jak poniżej:

*ponad 3500 km dróg,

*ponad 5000 km chodników,

*400 boisk i obiektów sportowych,

*ponad 600 km ścieżek rowerowych,

*ponad 90 żłobków i przedszkoli (z oddziałami integracyjnymi),

*ponad 700 szkół,

*ponad 100 siłowni plenerowych,

*ponad 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W skali procentowej wygląda to jeszcze bardziej imponująco bowiem samorządy przeznaczą najwięcej na infrastrukturę drogową – aż 47,3 procent . Infrastruktura drogowa to przecież nerw gospodarki .

Najwięcej środków samorządy przeznaczą na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc. 

To świetnie że  Rząd RP generalnie już drugą kadencję dobrze realizuje programy inwestycyjne w tym  drugie rozdanie Rządowego Programu Inwestycji  Strategicznych.  To czyni moim zdaniem poszanowanie  przez Rząd najważniejszych potrzeb lokalnych samorządów wszystkich szczebli . Region Słupski też w sposób widoczny poczuł po wielu latach wykluczenia   konkretne efekty .

Ja je dostrzegam  głównie w infrastrukturze drogowej i komunikacji oraz w bezpieczeństwie    uczestników ruchu drogowego  ( wiele o takich inicjatywach Rządu na moim blogu  bezpiecznienadrogach.pl Z pewnością   ten element podziału środków  z programu RzPIS w miarę sprawiedliwego podziału  dotyczy całego  kraju bo nie słychać   raczej   głosów oburzenia.  Moim zdaniem taki podział w ramach tego funduszu  ustalony został  najpierw w oparciu o ustalony algorytm na poszczególne województwa a dalej algorytmy na obszarach niższego  szczebla. Zapoznałem się także z rozporządzeniami i regulaminami tworzenia i rozdziału środków z tego funduszu. Z informacji Rządowego Ministra (wiadomości TVP z dnia 1.06.2022)  wynika że wszystkie samorządy  w kraju które złożyły wnioski  –   otrzymały środki na  w ramach tego programu   RzPIS .

Z uwagi na głosy płynące po  konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym  w Słupsku – jakoby dla miasta  z kwoty 32 mln 700 tys  (  20 mln oświata, 5 mln infrastruktura KS Gryf i ulice Portowa – Bałtycka) do otrzymania wyjątkowo wysokiej kwoty z tego programu  przyczynili się konkretnie wymieniane osoby z nazwiska i stanowiska  . Nie ma końca pochwał. Zastanawiać się można czy gdyby tych osób w polityce nie było -to czy wsparcie z tego funduszu byłoby niższe. Pozwoliłem sobie na sprawdzenie tej okoliczności  na przykładzie  w innych województwach choćby   w  województwie zachodniopomorskim a w tym w regionie koszalińskim i w samym mieście Koszalinie   i niektórych porównywalnych gminach. Co do obu miast  bardzo porównywalnych (Koszalina i Słupska)- to moim zdaniem   Koszalin otrzymał więcej  niż Słupsk   bo ok 35 mln zł a Słupsk  32 mln 700 tyś zł. Oczywiście z tego faktu zarzutu nie czynię lecz nieco strofuję tych którzy w regionie słupskim i w Słupsku głośno krzyczą że to oni właśnie załatwili środki i co więcej załatwili ich więcej niż w innych regionach lub sąsiednich samorządach.

Z gminami jest podobnie.  Nie traktuję tej okoliczności jako krytyki. Nie wierzę także  że pieniądze dla Słupska i regionu Słupskiego są większe niż dla innych regionów w kraju za sprawą  członka Rządu i Posła ziemi słupskiej jak  sugerują  media społecznościowe a jeżeli ktoś dopatrywał by się kwotowych niesprawiedliwości – to moim zdaniem Rząd Premiera Morawieckiego jest w stanie każdą taką wątpliwość wyjaśnić w oparciu o głębokie uzasadnienia .   Tym bardziej dotyczy to lokalnych polityków niższego szczebla choć w zakresie negocjacji  rodzaju  zadań i ostatecznego wniosku mogli mieć istotny głos.   Ten Rząd  moim zdaniem nie akceptował by decyzji będących wynikiem  szczególnych koneksji dla określonych regionów   w kraju. Wnioski pozostawiam czytelnikom i niekoniecznie czytelnikom mojego wpisu ale  czytelnikom opublikowanych szczegółowych informacji dla całej polski w zakresie tego rozdania Rządowego   Programu Inwestycji Strategicznych.

Możliwość komentowania Drugie rozdanie Krajowego Planu Odbudowy – “Rządowego programu Inwestycji Strategicznych” (większe od pierwszego o kilka miliardów) stało się FAKTEM. Wszystkie samorządy w kraju które złożyły wnioski – otrzymały środki na realizację zadań. Oczywiście z gwarancją wkładu własnego. została wyłączona