Trasa Kaszubska na 43 km odcinku Wielki Kack w Gdyni od trójmiejskiej obwodnicy do Bożegopola Wielkiego w dniu 3 lutego 2023. Osobiście to sprawdziłem: ze Słupska do Gdańska (w tym na nowym odcinku) w warunkach normalnych a powrót do Słupska tą samą trasą w zimowych warunkach ekstremalnych: Oto poniżej moje do od spostrzeżenia.

Przebieg froi Kaszubskiej od Gdyni Wielki Kack (obwodnica trójmiejska ) do Koszalina w tym odcinek oodany do użytku w grudniu 2022 do Bożegopola ok 40 km

Od wielu miesięcy wraz z czytelnikami mojego bloga bezpiecznienadrogach.pl i na FB śledziłem postępy w realizacji ekspresowej  trasy  kaszubskiej alternatywnej do  od istniejącej od zawsze drogi krajowej nr Dk-6 na szlaku  nadbałtyckim –  szczególnie od Słupska  do Gdańska  bowiem obszary  środkowego  Pomorza a szczególnie regionu słupskiego  w tym obszarze  były od wielu lat  wykluczone komunikacyjnie i to we wszystkich kategoriach dróg po d krajowych po lokalne  gminne.  Od  kilkudziesięciu lat drogą krajowa nr 6  nie  zmieniała  prawie wcale   swoich parametrów ani organizacji ruchu przy ogromnym wzroście ruchu na tej drodze  po tym jak stała  się głównym  połączeniem do stolicy Pomorza po ostatniej  zmianie granic administracyjnych Polski   –  do tego stopnia że czas przejazdu  do Trójmiasta  już nie udawało się zaplanować. –  by być na miejscu  w planowanym czasie  o wyznaczonej godzinie.  Ograniczenia prędkości i   z powodu kiepskiej infrastruktury i organizacji ruchu  i mozolna jazda od Wejherowa do Gdańska  z mocno ograniczonymi dopuszczalnymi prędkościami  to była i jest jeszcze  zmora  komunikacyjna  powodująca że podróż  że Słupska do Gdańska   w zgodzie z prawem drogowym to ok 3 godziny  .  W przybliżonym czasie można już dojechać pociągiem do  Warszawy

Dobrze znałem szczegóły dotychczasowej szótki krajowej na opisywanym szlaku od Koszalina poprzez Sławno – Słupsk – Lebork – Wejherowo – Reda – Rumia – Gdynia -Gdańsk a w szczególności od Słupska do Trójmiasta.

Opiniowałem i przeporowadzałem rekonstrukcje zdarzeń drogowych w procesach sądowych, w postepowaniach przygotowawczych dla Policji, Prokuratury a także dla wojskowych organów śledczych przez ponad 25 lat.

Duże piętno na tym odcinku mojej pracy wywarły na mnie zdarzenia najbardziej tragiczne w skutkach z ofiarami śmiertelnymi a najbardziej przeżywam do dziś te tragedie drogowe w których zginęli najmniejsi uczestnicy ruchu a nawet niemowlęta pozostawiając rodziców w wielkiej życiowej rozpaczy lub takie zdarzenia w których zgunęli rodzice (opiekunowie) pozostawiajc losowi te małe i najmniejsze i nieporadne istoty ludzkie.

Piszą o tym dlatego że wszelkie modernizacje , budowy i unowocześnienia infrastruktury drogowej przy coraz bardziej wyspecjalizowanych pojazdach – mają doprowadzić do istotnego ograniczenia ilości takich tragedii, szczególnie w Polsce gdzie statystyki niestety dawały nam obrzydliwą palmę pierwszeństwa w zakresie śmiertelnosci i tragicznych okaleczeńna drogach.

Bezpieczeństwo na drogach określają jednak 3 parametry : droga – pojazd – człowiek. O ile na dwa pierwsze elemnty wpływ ma rozwój nowych technologii to jednak na trzeci elemnt wpływ ma wyłalcznie człowiek za kierownicą poajzdu i inni uczestnicy ruchu drogowego w tym Ci najsłabsi : Piesi (w tym dzieci) – rowerzyści i kierujacy jednośladami) .

Niestety takie zdjęiecia na drogach jak to poniżej są często skutkiem łąmania zasad ruchu drogoweo przez uczestników tego ruchu, arogancja i niezrozumiała świdomość piratów i łamiących przepisy o ich nieśmiertelności w swoich niezniszczalnych maszynach.

Zdjęcie :motofakty.pl GK.24.pl z 22.02.2022

Nawet powołanie na chwilę województwa słupskiego czy też  budowa amerykańskiej  tarczy antyrakietowej  w Redzikowie gm. Słupsk nie spowodowała   nic w zakresie  inwestycji komunikacyjno- drogowych i ograniczenia wykluczenia komuniakcyjnego w tym obszarze. 

W tym miejscu  nie  bacząc na uwarunkowania polityczne  w  kraju   –  trzeba jednoznacznie  stwierdzić że   od   2015  roku (początek kadencji nowego Parlamentu nowego prospołecznego podejścia kolejnych Rządów az do chwili obecnej w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowwegi w sposób absolutnie kompleksowy –    rządzące ekipy przez niecałe dwie kadencję uczyniły wiele w Polsce ale także w regionie środkowego Pomorza  w zakresie komunikacji i drogownictwa  – by ograniczać a w niektórych obszarach zlikwidować  głębokie wykluczenie w tym zakresie a w szczególności poprawiać bezpieczeństwo ruchu drogowogo i istonie ograniczyć najhbardziej tragiczne zdarzenia z ofiarami śmiertelnymi. Takie prospołeczne podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego w zakresie kompeksowym na szczęście trwa i mozemy wyrażać nadzieje że kolejne ekipy rzadowe będą podążały w tym samym kierunku.

Przełom ogromny  nastąpi po  realizacji całego odcinka  drogi ekspresowej od obwodnicy trójmiejskiej w Gdyni  trasą Kaszubską do Słupska.
pierwszy odcinek do Bożegopola już funkcjonuje o czekamy na odcinek  kolejny.
Od miesiąca   listopada  dla   najtrudniejszego  odcinka starej krajowej szóstki (od  Bożegopola  poprzez Wejherowo , Redę, Rumię, Gdynię) –  istnieje nieporównywalnie lepsza alternatywa w postaci nowego odcinka ekspresowej trasy kaszubskiej  od Bożegopola do Obwodnicy trójmiejskiej w Gdyni Wielki Kack.
Czy jednak  poprawa wygody dla kierujących  oznacza  poprawę  bezpieczeństwa uczestników ruchu na tym nowym szlaku ?  

Oczywiście z samego faktu  że jest to droga dwujezdniowa   po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku ,  wyseparowanych na całym odcinku  –  i że   nie występują  zagrożenia w czasie   wyprzedzania pojazdów  z zagrożeniem  że  strony pojazdów nadjeżdżających z przeciwka to możemy mówić o ogromnej poprawie bezpieczeństwa przy założeniu że kierujący  będą przestrzegać zasad ruchu drogowego szczególnie tych na które ustawodawca ostatnią zwrócił szczególną uwagę i wdrożył restrykcyjne przepisy za ich na naruszanie  (choćby  dopuszczalne prędkości).

Czy są jakieś słabsze strony tego nowego odcinka trasy?
Z pewnością  są.  choć  moim zdaniem  wynikają one przede wszystkim  z przebiegu tego ponad 40 km odcinka  ekspresówki   w  dość mocno pofałdowanym terenie o licznych  zakrętach, ale też licznych i ostrych spadkach  i wzniesieniach podłużnych  także w ciągu  ostrych  zakrętów .  Przy dopuszczalnej prędkosci do 120 km/h te elemnty drogi mają wpływ na reakcje i zachowania kierujacych . Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa  ruchu w trudnych warunkach zimowych   zalegającym śniegiem lub  błotem  pośniegowym  do czasu zadziałania służb drogowych Jeszcze gorzej gdy na tym  pofałdowanym przebiegu  trasy na jej nawierzchni  wystąpi zmrożona po opadach deszczu nawierzchnia drogi lub wystąpi gołoledź.  Wtedy zjazd z wzniesienia lub podjazd na wzniesienie na dlugich łukach drogi   jest bardzo niebezpieczny. Osobiście się o tym przekonałem jadąc tą  trasą  od kierunku  obwodnicy gdańskiej w kierunku  Słupska w dniu 3 lutego  2023 roku 

Niektórzy kierowcy  a także  drogowcy  przekonali się że w tym czasie na tej trasie panował  drogowy  “Armagedon”. Przewrócone do góry kołami  pojazdy   na jezdni i na poboczach   po utracie panowania nad pojazdem  w wyniku poślizgu   to dość powszechny obrazek na nowym odcinku  drogi ekspresowej trasy kaszubskiej w dniu 3 lutego 2023 a przypomnieć należy że   warunki drogowe   zmieniły się na  skrajnie utrudnione dopiero od  około godziny 11.00.

Gdy  jechałem  do  Gdańska  w tym dniu rano     do godziny  8.00 nie było śladu  padającego śniegu a droga była na całym odcinku czarna  lub lekko wilgotna.

Wielu kierujących w tym niestety pojazdów ciężarowych  jakby na chwilę zapomniało że  choć na  drodze  ekspresowej   dwujezdniowej  według znaku pionowego D-7. D-7  dopuszcza   się jazdę z prędkością do 120   km/h  –  to jednak  art. 19  prawa o ruchu drogowym    stanowi wprost że  kierujący  ma obowiązek mimo administracyjnie ustalonej prędkości  do 120 km/h –  dostosować prędkość do występujących na drodze w danym miejscu  –   warunków ruchu  do prędkości bezpiecznej. Ocena tej prędkości bezpiecznej należy wyłącznie do kierującego pojazdem który musi uwzględnić różne okoliczności  tego ruchu. W praktyce nie dotyczy to tylko jednej okoliczności .

W moich wpisach na blogu i FB dot. budowanej ekspresówki – ciągle podkreślałem  że  nowa trasa  będzie prowokowała do szybkiej jazdy  i do przekraczania ustalonych norm prędkości na drodze ekspresowej.

Moim zdaniem   nie  ma potrzeby narażania się na spowodowanie wypadku     poprzez nadmierną prędkość, bo wystarczająca jest  dopuszczalna prędkość   na drodze ekspresowej w normalnych warunkach  do 120 km (lub inna  ustalona  na tej drodze w niektórych miejscach np. w obszarze węzłów  na wlotach lub zjazdach z tej drogi ekspresowej.).

Przede wszystkim  poprawa bezpieczeństwa    na drodze ekspresowej wynikać ma przede wszystkim z powodu maksymalnej eliminacji tzw. miejsc kolizyjnych  a przede wszystkim  wyeliminowanie  zagrożenia zdarzeń drogowych  poprzez wyseparowania (trwałe  oddzielenie)  jezdni dla kierunków przeciwnych.

Dla mnie jako uczestnika ruchu  odbywającego dość często podróże na  trasie ze Słupska do Trójmiasta – dzień  3 luty 2023 roku – był dobrym testem  nowego odcinka drogi ekspresowej w obie strony przy czym w kierunku do Gdańska  w warunkach nocnych ale w miarę normalnych warunkach atmosferyczno drogowych i z powrotem  w absolutnie skrajnych  warunkach zimowych z gęsto padającym śniegiem, zawieją i  śniegiem (breją pośniegową) zalegającą na nawierzchni  drogi. 

Ponieważ załamanie pogody nastąpiło nagle w bardzo krótkim okresie czasu –  nie dostrzegłem drogowców z odpowiednimi sprzętem do  zimowego utrzymania dróg na tym odcinku drogi ekspresowej.

Mogę zapewnić że jazda ze Słupska do Gdańska  z wykorzystaniem dotychczasowej  drogi krajowej nr 6 do Bożegopola  (ok 60 km)  i  nowego odcinka ekspresówki (ok 60 km) przy zachowaniu  wszelkich reguł prawnych  prawa drogowego  a nawet z mniejszymi prędkościami niż nakazane prawem  –  trwała  od godziny  5.20  do  godz. 7.00.

W porównaniu do „starej” trasy   jest  to duża różnica – bo  jadąc także  zgodnie z regułami pranymi – często nie mieściłem się w 3 godzinach jazdy.

Nie muszę  dodawać że komfort jazdy  i poczucie większego bezpieczeństwa   to  korzyść chyba największa – bowiem nie ma   ciągłej obawy o kolizję z pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka  w związku z wyprzedzaniem pojazdów. Nie ma także   sytuacji jazdy w tempie „żółwia”  w związku z blokowaniem pasów ruchu przez pojazdy powolne.

Nie można także ukrywać faktu że ewentualne  wypadki drogowe z powodu większych prędkości  na odcinku ekspresowym  mogą być znacznie bardziej tragiczne ale   ograniczenie zagrożenia z tego powodu leży wyłącznie  w rękach  kierujących choć  organy kontroli ruchu drogowego i organizacja ruchu też mają swoje znaczenie.

Liczę na to że  na  odcinkach drogo ekspresowej  istotnym elementem    nadzoru nad   prędkością będą tzw.  elektroniczne  odcinkowe   pomiary prędkości.

Urządzenia  odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S-8

Retrospekcja fotograficzna odcinka trasy Kaszubskiej obwodnica Wielki Kack Gdynia do Bożegopola Wielkiego – przejazd własnym pojazdem w dniu 3 lutego 2023 roku . Zdjęcia autora

Możliwość komentowania Trasa Kaszubska na 43 km odcinku Wielki Kack w Gdyni od trójmiejskiej obwodnicy do Bożegopola Wielkiego w dniu 3 lutego 2023. Osobiście to sprawdziłem: ze Słupska do Gdańska (w tym na nowym odcinku) w warunkach normalnych a powrót do Słupska tą samą trasą w zimowych warunkach ekstremalnych: Oto poniżej moje do od spostrzeżenia. została wyłączona